Zdjęcia rentgenowskie różnych rzeczy i stworzeń. Zobacz, jak wyglądają w środku
Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu był na prze świetleniu. Dzięki specjalnym promieniom, można zobaczyć złamania kości albo inne rzeczy. Jak widać, można również wykorzystać je do tworzenia sztuki.
Pierwsze zdjęcia rentgenowskie mają swój początek w odkryciu profesora Wilhelma Roentgena, który badał promienie "X". Przyjął taką nazwę, ponieważ było to nieznane promieniowanie o ciekawych właściwościach.
Długość fali promieni rentgenowskich mieści się w zakresie od 10 pm do 10 nm. Mieści się ono za nadfioletem w widmie fal elektromagnetycznych i pokrywa się z zakresem promieniowania gamma. Źródłem promieni X może być lampa rentgenowska, która wyhamowuje rozpędzone elektrony na materiale o dużej liczbie atomowej. W efekcie otrzymujemy popularne prześwietlenia.
Zdjęcia rentgenowskie służą w medycynie do diagnostyki złamań lub uszkodzeń kości czy też chorób płuc. Istnieje również rentgenowska tomografia komputerowa. W przypadku leczenia niektórych nowotworów stosuje się wysokoenergetyczne promieniowanie RTG zamiast napromieniowania radioizotopami.
Współcześnie promienie RTG są stosowane często do poznawania wnętrza różnych przedmiotów, dzieł sztuki czy zabytkowych artefaktów. Czasem też służą sztuce, ponieważ estetyka przez nie dawana jest bardzo charakterystyczna i rzuca ciekawe światło nawet na przedmioty codziennego użytku.