Zdjęcia RTG pokazały pasożyta, który zastępuje język. Działa jak mięsień

Zdjęcia RTG pokazały pasożyta, który zastępuje język. Działa jak mięsień

Zdjęcia RTG pokazały pasożyta, który zastępuje język. Działa jak mięsień
Marcin Watemborski
13.08.2020 08:28, aktualizacja: 26.07.2022 14:47

Ten obraz zdecydowanie pozostawia niesmak. Fioletowy obiekt, który widzicie to nie język zwierzęcia, a pasożyt, który wysysa z niego krew, podpina się i udaje język. Co ciekawe – ryba może używać go jak normalnego narządu!

Doktor Kory Evans opublikował na Twitterze zdjęcia rentgenowskie przedstawiające bardzo nietypowego pasożyta. Jest to cymothoa exigua, czyli gatunek pancerzowca, który jest prawdziwym wampirem. Co więcej – wycwanił się do tego stopnia, że niejako "pomaga" swojemu żywicielowi, ale nie ma co mówić tu o symbiozie, bo kosztuje go to krew i język.

Cymothea exigua to jedyny na świecie pasożyt, który jest w stanie funkcjonalnie zastąpić narząd nosiciela. Stworzenie żeruje na rybach. Przez skrzela dociera do jamy gębowej i wbija swoje pazury w język i żywi się krwią. Z czasem język dostaje coraz mniej krwi i zanika, a pasożyt przyłącza własne ciało do mięśni końca narządu.

Okazuje się, że ryba może korzystać z pasożyta jak z normalnego języka. Oprócz utraty języka i krwi nosiciel nie ponosi innych konsekwencji. Tak czy siak – jak sobie to z wizualizujemy, jest to straszne. Wystarczy zobaczyć podwodne zdjęcie tego uroczego błazenka powyżej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)