Śmiercionośne pożary w Kalifornii na zdjęciach NASA

W wciąż Kalifornii szaleją niebezpieczne pożary. Agencja Kosmiczna NASA obserwuje swoimi satelitami, jak postępują. Na ich zdjęciach dokładnie widać przerażającą skalę zjawiska.

Śmiercionośne pożary w Kalifornii na zdjęciach NASA
Źródło zdjęć: © © NASA
Monika Homan

16.11.2018 | aktual.: 26.07.2022 16:05

Camp Fire to najbardziej niszczycielski pożar w historii Kalifornii. Jego nazwa pochodzi od Camp Creek Road - miejsca w którym się rozpętał. Od 8 do 13 listopada pożar napędzany przez silne wiatry pokrył powierzchnię około 55 hektarów.

Ze względu na prędkość rozprzestrzeniania ognia, strażacy szybko zaprzestali prób gaszenia pożaru i skupili się na ewakuacji mieszkańców zagrożonych ogniem. Około 80-90 procent budników miasta Paradise została zniszczona, a według oficjalnych danych pożarze zginęło prawie 50 osób. Równolegle w południowej Kalifornii rozgorzał pożar Woolsey Fire, który zniszczył ponad 500 budynków i zabił 3 osoby.

Obraz
© © NASA Worldview / 8 listopada [worldview.earthdata.nasa.gov](https://worldview.earthdata.nasa.gov/?p=geographic&l=VIIRS_SNPP_CorrectedReflectance_TrueColor(hidden),MODIS_Aqua_CorrectedReflectance_TrueColor(hidden),MODIS_Terra_CorrectedReflectance_TrueCol

Pożar widziany z kosmosu

Koszmar w Kalifornii uchwyciły aparaty NASA. Opublikowane zdjęcia satelitarne pozwalają wyobrazić sobie skalę pożaru. Dzięki aplikacji Worldview możemy zobaczyć, jak wyglądała ta katastrofa widziana z satelity. Worldview pozawala na obserwowanie różnych zjawisk w skali światowej takich, jak huragany, cyklony, wybuchy wulkanów, czy wielkie pożary właśnie. Widać na nich, jak ogromne kłęby dymu przemieszczają się nad Kalifornią.

Obraz
© © NASA Worldview / 10 listopada [worldview.earthdata.nasa.gov](https://worldview.earthdata.nasa.gov/?p=geographic&l=VIIRS_SNPP_CorrectedReflectance_TrueColor(hidden),MODIS_Aqua_CorrectedReflectance_TrueColor(hidden),MODIS_Terra_CorrectedReflectance_TrueCo

Przez NASA Worldview mamy dostęp do zdjęć w wysokiej rozdzielczości zebranych z ponad 700 satelitów, aktualizowany każdego dnia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)