Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem

Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem
Piotr Kała

21.10.2014 11:14, aktual.: 26.07.2022 19:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fundacja Rak'n'Roll uruchomiła pierwszy na świecie charytatywny bank zdjęć, na których sportretowano chorych lub wyleczonych z choroby nowotworowej.

Zdjęcia, podobnie, jak "zwykłe" banki zdjęć, mają pokazywać jasną stronę życia. Mają być kolorowe, radosne, ich bohaterowie uśmiechnięci i aktywni. Do tego zdjęcia wykonali za darmo znani fotografowie: Łukasz Ziętek, Paweł Fabjański, Jacek Poremba, Karol Grygoruk.

Do skorzystania z zasobów agencji Photos for Life zaproszeni są wydawcy, agencje reklamowe, ale także prywatny nabywca. Wykorzystanie ilustracji w celach komercyjnych ma kosztować od 200 złotych, a na własny użytek 20 złotych. Całość dochodu ze sprzedaży zdjęć ma być przeznaczony na wsparcie terapii pacjentów z nowotworem, podopiecznych fundacji Rak'n'Roll Wygraj Życie!

Jednak największą wartością przedsięwzięcia jest udział samych chorych lub wyleczonych osób, co ma stać się dla nich formą terapii.

Jacek Maciejewski, Rak'n'Roll:

"Chcemy przekazywać pozytywną energię i po raz kolejny pokazać, że rak to nie wyrok. Na zdjęciach przedstawiamy ludzi, którzy żyją z rakiem na co dzień, mają rodziny, marzenia i swój pomysł na życie. Ludzi, którzy emanują prawdziwą radością życia"

Stąd pomysł na "pozytywne" zdjęcia, bo badania pokazują, że ponad 60 procent chorych wygrywa walkę z rakiem. Zatem zdjęcia mają również "odczarować" stereotypowe myślenie o tej chorobie, że nowotwór to wyrok.

Michał Rębisz
Michał Rębisz© © Karol Grygoruk/Photos for Life

Michał Rębisz, wicemistrz Polski w futbolu amerykańskim z drużyną Seahawks Gdynia w latach 2006 i 2008, właśnie wygrał swoją największą walkę, walkę o życie.

Obecnie przygotowuje się do wzięcia udziału w zawodach Ironman. Jego postawa i udział w zdjęciach ma być wzorem dla tych, którzy wygraną mają jeszcze przed sobą.

Michał Rębisz:

"Bardzo ważne jest znalezienie wewnętrznego spokoju, co nie należy do łatwych rzeczy. Cokolwiek by się nie działo, trzeba zachować spokój i się nie poddawać! Nigdy!"

Alicja Janicka
Alicja Janicka© Karol Grygoruk/Photos for Life

Alicja Janicka, inna ze sportretowanych osób, która jest w trakcie walki z chorobą opowiada o swoich marzeniach.

Alicja Janicka:

"Marzę o normalnym dniu! Taki banał… Wstać rano, pójść do pracy, spełniać się zawodowo, wykonać trochę obowiązków domowych, a nie stękać, bo… znowu coś boli. Wypad na miasto z przyjaciółkami na małe co nie co, spontaniczny wyjazd. Idealny dzień to żyć normalnie, jak każdy człowiek!"

Joanna Zielewska
Joanna Zielewska© © Paweł Fabjański/Photos for Life

Natomiast Joanna Zielewska opowiada o tym, jak walka z chorobą zmieniła jej życie.

Joanna Zielewska:

"Jestem jak rzeka, łagodna, ale i porywająca, zachwycam i przerażam, zawsze znajdę sposób, żeby pokonać przeszkodę na swojej drodze."

Chociaż w wielu agencjach stock'owych można znaleźć podobne zdjęcia w niższych cenach, mam nadzieję, że inicjatywa fundacji Rak'n'Roll skłoni potencjalnych klientów do użycia zdjęć w swoich projektach. Szkoda tylko, że dla większości z nas, odbiorców tych zdjęć, będzie to kolejna ilustracja użyta do reklamy i nie poznamy historii, jakie się za nimi kryją.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)