Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem

Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem

Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem
Piotr Kała
21.10.2014 11:14, aktualizacja: 26.07.2022 19:46

Fundacja Rak'n'Roll uruchomiła pierwszy na świecie charytatywny bank zdjęć, na których sportretowano chorych lub wyleczonych z choroby nowotworowej.

Zdjęcia, podobnie, jak "zwykłe" banki zdjęć, mają pokazywać jasną stronę życia. Mają być kolorowe, radosne, ich bohaterowie uśmiechnięci i aktywni. Do tego zdjęcia wykonali za darmo znani fotografowie: Łukasz Ziętek, Paweł Fabjański, Jacek Poremba, Karol Grygoruk.

Do skorzystania z zasobów agencji Photos for Life zaproszeni są wydawcy, agencje reklamowe, ale także prywatny nabywca. Wykorzystanie ilustracji w celach komercyjnych ma kosztować od 200 złotych, a na własny użytek 20 złotych. Całość dochodu ze sprzedaży zdjęć ma być przeznaczony na wsparcie terapii pacjentów z nowotworem, podopiecznych fundacji Rak'n'Roll Wygraj Życie!

Jednak największą wartością przedsięwzięcia jest udział samych chorych lub wyleczonych osób, co ma stać się dla nich formą terapii.

Jacek Maciejewski, Rak'n'Roll:

"Chcemy przekazywać pozytywną energię i po raz kolejny pokazać, że rak to nie wyrok. Na zdjęciach przedstawiamy ludzi, którzy żyją z rakiem na co dzień, mają rodziny, marzenia i swój pomysł na życie. Ludzi, którzy emanują prawdziwą radością życia"

Stąd pomysł na "pozytywne" zdjęcia, bo badania pokazują, że ponad 60 procent chorych wygrywa walkę z rakiem. Zatem zdjęcia mają również "odczarować" stereotypowe myślenie o tej chorobie, że nowotwór to wyrok.

Michał Rębisz
Michał Rębisz© © Karol Grygoruk/Photos for Life

Michał Rębisz, wicemistrz Polski w futbolu amerykańskim z drużyną Seahawks Gdynia w latach 2006 i 2008, właśnie wygrał swoją największą walkę, walkę o życie.

Obecnie przygotowuje się do wzięcia udziału w zawodach Ironman. Jego postawa i udział w zdjęciach ma być wzorem dla tych, którzy wygraną mają jeszcze przed sobą.

Michał Rębisz:

"Bardzo ważne jest znalezienie wewnętrznego spokoju, co nie należy do łatwych rzeczy. Cokolwiek by się nie działo, trzeba zachować spokój i się nie poddawać! Nigdy!"

Alicja Janicka
Alicja Janicka© Karol Grygoruk/Photos for Life

Alicja Janicka, inna ze sportretowanych osób, która jest w trakcie walki z chorobą opowiada o swoich marzeniach.

Alicja Janicka:

"Marzę o normalnym dniu! Taki banał… Wstać rano, pójść do pracy, spełniać się zawodowo, wykonać trochę obowiązków domowych, a nie stękać, bo… znowu coś boli. Wypad na miasto z przyjaciółkami na małe co nie co, spontaniczny wyjazd. Idealny dzień to żyć normalnie, jak każdy człowiek!"

Joanna Zielewska
Joanna Zielewska© © Paweł Fabjański/Photos for Life

Natomiast Joanna Zielewska opowiada o tym, jak walka z chorobą zmieniła jej życie.

Joanna Zielewska:

"Jestem jak rzeka, łagodna, ale i porywająca, zachwycam i przerażam, zawsze znajdę sposób, żeby pokonać przeszkodę na swojej drodze."

Chociaż w wielu agencjach stock'owych można znaleźć podobne zdjęcia w niższych cenach, mam nadzieję, że inicjatywa fundacji Rak'n'Roll skłoni potencjalnych klientów do użycia zdjęć w swoich projektach. Szkoda tylko, że dla większości z nas, odbiorców tych zdjęć, będzie to kolejna ilustracja użyta do reklamy i nie poznamy historii, jakie się za nimi kryją.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)