Zdjęcia z kosmosu, które zmieniły historię
20 lipca 2009 roku przypada 40. rocznica lądowania na Księżycu. To świetlna okazja, aby przyjrzeć się najważniejszym i najsłynniejszym zdjęciom wykonanym w kosmosie. Słynne "The Blue Marble", czyli Ziemia w pełnej okazałości, ślady ludzkich stóp na Księżycu, 10 000 odległych galaktyk na jednej fotografii czy czarno-biały obrazy z powierzchni Venus - to tylko niektóre z prezentowanych tu fotografii. Każda z nich zapisała się na trwałe w historii ludzkości, jako ta pierwsza, najlepiej znana, jedyna.
Zdjęcie na początku tej serii to prawdopodobnie najlepiej znana fotografia wykonana w kosmosie i jedno z najbardziej rozpowszechnionych zdjęć w historii . Mowa o "The Blue Marble", czyli pierwszym zdjęciu naszej planety w całej okazałości. Fotografia powstała 7 grudnia 1972 roku z odległości ok 29,000 kilometrów od Ziemi ręką astronautów z Apollo 17. Tak dobre naświetlenie naszej planety było możliwe, ponieważ załoga Apollo miała Słońce za swoimi plecami.
Pierwsze w historii zdjęcie Ziemi wykonane z okolic Księżyca. Fotografia powstała w 1966 roku i wykonała ją zdalnie bezzałogowa sonda Lunar Orbiter 1. Urządzenie zostało zaprojektowane głównie do fotografowania powierzchni Księżyca i ustalenia najlepszego miejsca, gdzie później wylądują załogowe misje z programu Apollo.
Kiedy w latach sześćdziesiątych fotografię pokazano prasie, dziennikarze od razu okrzyknęli ją Zdjęciem Stulecia. Obraz powstał ok 2 lata wcześniej, niż o wiele bardziej znane, podobne kolorowe zdjęcie wykonane przez załogę Apollo 8...
Apollo 8 to pierwsza misja, która wyniosła ludzi poza orbitę okołoziemską. Początkowo astronauci mieli dolecieć tylko na orbitę Ziemi, ale postęp, jaki zrobili Rosjanie, zmusił NASA to szybszych postępów. Apollo 8 został błyskawicznie przystosowany do lotu na orbitę wokółksiężycową. Warto zauważyć, że była to dopiero druga misja załogowa Apollo. Astronauci wiele ryzykowali, ponieważ lecieli w kierunku Księżyca bez zabezpieczenia - zdublowanych systemów podtrzymywania życia na pokładzie modułu księżycowego. Systemu, który uratował życie załodze Apollo 13.
Apollo 8 wszedł na orbitę Księżyca 24 grudnia 1968 roku. Załoga fotografowała głównie powierzchnię Księżyca z myślą o przygotowaniu miejsc do lądowania dla następnych misji.
Lądownik Viking 1 wylądował na Marsie dokładnie 20 lipca 1976 roku o godzinie 11:56:06 czasu uniwersalnego. Transmisja pierwszych zdjęć powierzchni rozpoczęła się już 25 sekund później. Oto pierwsza fotografia powierzchni Marsa, którą zobaczyli pracownicy NASA na Ziemi. Co ciekawe Viking 1 działał do 13 listopada 1982 roku, kiedy to NASA straciła kontakt z urządzeniem po wysłaniu błędnego polecenia.
Zdjęcie wykonane 20 lipca 1976 roku przez bezzałogową sondę kosmiczną Viking 1 . To jedna z pierwszych fotografii przedstawiających powierzchnię Marsa zarazem wykonana i przesłana z tej planety. To szeroka panorama ukazująca równinę "Chryse Planitia".
Oto pierwsze kolorowe zdjęcie pustynnej powierzchni Venus. Fotografia została wykonana 1 marca 1982 roku przez Rosyjski statek Venera. Godny uwagi jest fakt, że na planecie panują śmiertelne warunki - temperatura 482 stopni Celsjusza, a ciśnienie atmosferyczne 92-krotnie przekracza ziemskie.
Dzięki tej fotografii ludzie po raz pierwszy zobaczyli, jak wygląda powierzchnia Tytana - księżyca Saturna. To jedno z 1100 zdjęć, jakie w styczniu 2005 roku wykonała sonda Cassini-Huygens. Obok, dla porównania przedstawiono zdjęcia z powierzchni Księżyca Ziemi.
Fotografia wykonana w 2004 roku po raz pierwszy w historii ukazała planetę pozasłoneczną, tzw. egzoplanetę, czyli planetę znajdującą się w pozasłonecznym układzie planetarnym. Czerwony punkt na zdjęciu to młoda planeta krążąca na orbicie brązowego karła - gwiazdy, która prawdopodobnie jest aż 42 razy mniejsza od Słońca. Kamera reagująca na temperaturę wykonała to zdjęcia z odległości 230 lat świetlnych.
To najstarsze zdjęcie w tej kolekcji - powstało 2 kwietnia 1845 roku. Wykonali je francuscy fizycy: Louis Fizeau i Leon Foucault. Naukowcy zastosowali nowoczesną, jak na tamte czasy, technikę Dagerotypu. Oryginał powstał przy czasie 1/60, a jego przekątna wynosiła 12 centymetrów.
Teleskop Hubble'a okrążył Ziemię 400 razy między sierpniem 2003, a styczniem 2004 roku. W tym czasie powstało mnóstwo fotografii wyjątkowo odległych zakątków kosmosu. To kolorowe zdjęcie przedstawia najodleglejszy fragment kosmosu kiedykolwiek widziany przez człowieka na fotografii. Na tym stosunkowo niedużym zdjęciu zmieściło się blisko 10 000 galaktyk!
Symbol wielkiego postępu ludzkości, czyli obecności na Księżycu. Buzz Aldrin sfotografował swój własny ślad buta pozostawiony na powierzchni ziemskiej satelity. Astronauta wykonał to historyczne zdjęcie podczas misji Apollo 11.
W październiku 1975 roku sonda Venera 9 po raz pierwszy w historii przekazała czarno-białe zdjęcia z powierzchni Venus. Urządzenie wylądowało na planecie, na której temperatura dochodzi do 650 stopni Celsjusza!.
Venera 9 sfotografowała powierzchnię planety w świetle ultrafioletowym. Oryginale zdjęcie to 180-stopniowe panoramy. Lądownik posiadał także aparaturę, dzięki której możliwe było przeprowadzenie pierwszych analiz chemicznych gruntu oraz kontakt z Ziemią.
Źródło: National Geographic • NASA • Wikipedia