Zdjęcie dnia. 17 września - Dzień Sybiraka - 80. rocznica inwazji sowieckiej

Zdjęcie dnia. 17 września - Dzień Sybiraka - 80. rocznica inwazji sowieckiej

Żołnierze Armii Czerwonej wkraczają do Polski.
Żołnierze Armii Czerwonej wkraczają do Polski.
Źródło zdjęć: © Domena pobliczna
Karolina Modzelewska
17.09.2020 14:50, aktualizacja: 26.07.2022 14:44

W czasie, gdy II Rzeczpospolita odpierała niemieckie ataki – 80 lat temu, 17 września 1939 r., zza wschodniej granicy na jej terytorium wdarła się Armia Czerwona. Polska znalazła się wówczas pod dwiema okupacjami, a jej czwarty rozbiór stał się faktem.

Pomimo zaciętej walki z hitlerowskim najeźdźcą, Polska nie była w stanie wygrać starć z dwoma okupantami. Walka na dwóch frontach była zbyt wyczerpująca. Armia Czerwona wkroczyła na terytorium II Rzeczpospolitej na mocy tajnego protokołu do paktu Hitler-Stalin, który został podpisany 23 sierpnia 1939 r.

Inwazja Armii Czerwonej na Polskę

Najazd Związku Sowieckiego rozpoczął się 17 września 1939 r., a jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej jako pretekst do ataku "wskazano rozpad państwa polskiego, ucieczkę rządu i w konsekwencji konieczność „ochrony mienia i życia ”Ukraińców i Białorusinów zamieszkujących wschodnie kresy II RP".

Polscy żołnierze jako jeńcy Armii Czerwonej.
Polscy żołnierze jako jeńcy Armii Czerwonej.© Domena publiczna

Inwazja Armii Czerwonej zmusiła najwyższych rangą przedstawicieli II Rzeczpospolitej do ucieczki z kraju i pełnienia swoich funkcji na uchodźstwie. Prezydent Ignacy Mościcki, premier Felicjan Sławoj Składkowski oraz marszałek Edward Śmigły-Rydz udali się do Francji, co pozwoliło zachować ciągłość władzy.

Mapa podziału Polski pomiędzy III Rzeszę a ZSRR z 28.09.1939 r.
Mapa podziału Polski pomiędzy III Rzeszę a ZSRR z 28.09.1939 r.© Domena publiczna

Czwarty rozbiór Polski urzeczywistnił się 28 września 1939 roku, gdy Stalin i Hitler podpisali traktat ustanawiający granicę biegnącą prze terytorium państwa. Granica funkcjonowała przez 2 lata, przestała istnieć w momencie niemieckiej inwazji na ZSRR w czerwcu 1941 r.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)