Zdjęcie dnia. Jan Paweł II z meteorytem przed Muzeum Narodowym

Zdjęcie dnia. Jan Paweł II z meteorytem przed Muzeum Narodowym
Źródło zdjęć: © fot. ANDRZEJ HULIMKA; Agencja FORUM
Klaudia Stawska

23.09.2020 13:02, aktual.: 26.07.2022 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kontrowersyjna instalacja stanęła przed Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzieło Jerzego Kaliny, pt. "Zatrute Źródło" przedstawia papieża Jana Pawła II brodzącego w czerwonej wodzie i trzymającego w rękach ogromny głaz lub meteoryt.

"Zatrute Źródło" ma być pierwszą z prac artystycznych poświęconych polskiemu papieżowi, które zostaną zaprezentowane w Muzeum Narodowym. Cała wystawa zostanie zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Naturalnej wielkości rzeźba stanęła przed wejściem do muzeum, tyłem do ulicy. Przedstawia Jana Pawła II brodzącego w czerwonej wodzie i trzymającego nad głową wielki głaz przypominający meteoryt.

Obraz
© fot. ANDRZEJ HULIMKA; Agencja FORUM

Instalacja już zdążyła wzbudzić kontrowersje, chociaż oficjalne odsłonięcie rzeźby będzie miało miejsce dopiero jutro, 24 września. I chociaż niektórym trzymający skałę nad głową papież przypomina komiksowego superbohatera, to inspiracja Kaliny była zupełnie inna.

Artysta, tworząc "Zatrute Źródło", odniósł się do rzeźby "La Nona Ora" Maurizia Cattelana, odsłoniętej w 1999 roku. Przedstawiała ona Jana Pawła II przygniecionego meteorytem, co wywołało ogromne oburzenie. Ostatecznie rzeźba uległa uszkodzeniu. Z drugiej strony porównanie do superbohatera, może być bardzo trafne:

Obraz
© fot. ANDRZEJ HULIMKA; Agencja FORUM
  • W ujęciu Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile. Zaproponowane ujęcie postaci pozwala podjąć wiele wątków interpretacji. Sam artysta postrzega papieża jako człowieka, który odegrał decydującą rolę w najnowszej historii Polski i Europy, rozpoczął proces przemian historycznych, społecznych i duchowych - czytamy w oświadczeniu Muzeum Narodowego.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także