Zdjęcie dnia. Kobiety w Argentynie domagają się legalnej aborcji

Zdjęcie dnia. Kobiety w Argentynie domagają się legalnej aborcji20.11.2020 02:58
Kobiety protestujące przeciwko zakazowi aborcji. 18.11.2020, Buenos Aires, Argentyna (FOT. AGUSTIN MARCARIAN)
Kobiety protestujące przeciwko zakazowi aborcji. 18.11.2020, Buenos Aires, Argentyna (FOT. AGUSTIN MARCARIAN)
Źródło zdjęć: © Agencja Forum
Mateusz Czerniak

Zdjęcie dnia przedstawia aktywistki biorące udział w demonstracji na rzecz legalizacji aborcji. Protest odbywał się przed Kongresem Narodowym w Buenos Aires 18 listopada bieżącego roku.

W Argentynie trwa burza wokół temu legalizacji aborcji. Jak informuje portal BBC, prezydent tego kraju Alberto Fernández ma przedstawić Kongresowi nowy projekt ustawy o zalegalizowaniu aborcji, co jest spełnieniem jego kampanijnej obietnicy. Fernández stwierdził, że środek ten pomoże ratować życie, ponieważ każdego roku w szpitalu leczonych jest prawie 40 tys. kobiet po źle wykonanych nielegalnych zabiegach przerwania ciąży.

Aborcja w Argentynie jest obecnie dozwolona tylko w przypadku gwałtu lub zagrożenia zdrowia matki. Jest ona w dużej mierze zakazana w całej Ameryce Łacińskiej. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, Argentyna – w przeważającej części kraj katolicki – stanie się największym krajem w regionie, który zalegalizuje aborcję.

Wstrząsajaca sprawa

Jak przypomina BBC, w 2018 roku argentyński Senat odrzucił legalizację aborcji do 14 tygodnia ciąży. W tym czasie rząd nie poparł tej propozycji, a Kościół Katolicki zdecydowanie ją skrytykował. Wielu Argentyńczyków, którzy protestowali tysiące razy na rzecz reform, ma nadzieję, że tym razem poparcie prezydenta będzie decydujące.

Debata na temat aborcji w Argentynie została wznowiona w zeszłym roku, kiedy 11-letnia ofiara gwałtu urodziła dziecko. Dziewczynka, która została zgwałcona przez 65-letniego partnera swojej babci, wnioskowała o aborcję, ale procedura była wielokrotnie opóźniana w związku z pytaniami o tożsamość jej opiekuna.

Kuba, Urugwaj i Gujana są obecnie jedynymi krajami Ameryki Łacińskiej, które zezwalają na aborcję w pierwszych tygodniach ciąży.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)