Zdjęcie dnia. Kobiety w Argentynie domagają się legalnej aborcji

Zdjęcie dnia. Kobiety w Argentynie domagają się legalnej aborcji

Kobiety protestujące przeciwko zakazowi aborcji. 18.11.2020, Buenos Aires, Argentyna (FOT. AGUSTIN MARCARIAN)
Kobiety protestujące przeciwko zakazowi aborcji. 18.11.2020, Buenos Aires, Argentyna (FOT. AGUSTIN MARCARIAN)
Źródło zdjęć: © Agencja Forum
Mateusz Czerniak
20.11.2020 02:58, aktualizacja: 26.07.2022 14:39

Zdjęcie dnia przedstawia aktywistki biorące udział w demonstracji na rzecz legalizacji aborcji. Protest odbywał się przed Kongresem Narodowym w Buenos Aires 18 listopada bieżącego roku.

W Argentynie trwa burza wokół temu legalizacji aborcji. Jak informuje portal BBC, prezydent tego kraju Alberto Fernández ma przedstawić Kongresowi nowy projekt ustawy o zalegalizowaniu aborcji, co jest spełnieniem jego kampanijnej obietnicy. Fernández stwierdził, że środek ten pomoże ratować życie, ponieważ każdego roku w szpitalu leczonych jest prawie 40 tys. kobiet po źle wykonanych nielegalnych zabiegach przerwania ciąży.

Aborcja w Argentynie jest obecnie dozwolona tylko w przypadku gwałtu lub zagrożenia zdrowia matki. Jest ona w dużej mierze zakazana w całej Ameryce Łacińskiej. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, Argentyna – w przeważającej części kraj katolicki – stanie się największym krajem w regionie, który zalegalizuje aborcję.

Wstrząsajaca sprawa

Jak przypomina BBC, w 2018 roku argentyński Senat odrzucił legalizację aborcji do 14 tygodnia ciąży. W tym czasie rząd nie poparł tej propozycji, a Kościół Katolicki zdecydowanie ją skrytykował. Wielu Argentyńczyków, którzy protestowali tysiące razy na rzecz reform, ma nadzieję, że tym razem poparcie prezydenta będzie decydujące.

Debata na temat aborcji w Argentynie została wznowiona w zeszłym roku, kiedy 11-letnia ofiara gwałtu urodziła dziecko. Dziewczynka, która została zgwałcona przez 65-letniego partnera swojej babci, wnioskowała o aborcję, ale procedura była wielokrotnie opóźniana w związku z pytaniami o tożsamość jej opiekuna.

Kuba, Urugwaj i Gujana są obecnie jedynymi krajami Ameryki Łacińskiej, które zezwalają na aborcję w pierwszych tygodniach ciąży.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)