Zdjęcie dnia. Kosmiczny teleskop Hubble'a uchwycił niezwykłe zjawisko

Kosmiczny teleskop Hubble'a zaobserwował wspaniałe zjawisko
Kosmiczny teleskop Hubble'a zaobserwował wspaniałe zjawisko
Źródło zdjęć: © NASA
Michał Skorupka

22.11.2020 14:21, aktual.: 26.07.2022 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kosmiczny teleskop Hubble'a zaobserwował niezwykłe zjawisko. Astronomowie poinformowali o uchwyceniu rozległych cieni rozciągających się ze środka galaktyki IC 5063, znajdującej się 156 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Zespół astronomów pod kierownictwem Petera Maksyma z Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian w Cambridge w stanie Massachusetts, poinformował o niezwykłym zjawisku, jakie udało się zaobserwować dzięki kosmicznemu teleskopowi Hubble'a.

  • To zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a przedstawiające serce pobliskiej aktywnej galaktyki IC 5063 ujawnia mieszaninę jasnych promieni i ciemnych cieni pochodzących z płonącego jądra, w którym znajduje się supermasywna czarna dziura - informuje NASA. Astronomowie uważają, że pierścień pylistej materii otaczający czarną dziurę może rzucać swój cień w kosmos.

Naukowcy informują, że zjawisko to jest podobne do światła słonecznego przebijającego nasze ziemskie chmury o zachodzie słońca, tworząc mieszaninę jasnych promieni i ciemnych cieni utworzonych przez wiązki światła rozproszone przez atmosferę.

  • Jednak cienie pojawiające się w galaktyce IC 5063 zachodzą na znacznie większą skalę, gdyż rozciągają się na długość co najmniej 36 tysięcy lat świetlnych - wyjaśniają astronomowie.

Galaktyka IC 5063 znajduje się 156 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)