Zdjęcie dnia. Fiat 126p w barwach PLL LOT pilotuje samolot

Zdjęcie dnia. Fiat 126p w barwach PLL LOT pilotuje samolot22.09.2020 20:16
Zdjęcie dnia. Fiat 126p w barwach PLL LOT pilotuje samolot
Źródło zdjęć: © Łukasz Gągulski/PAP
Jakub Krawczyński

Równo 20 lat temu zakończono produkcję Fiata 126p, popularnego "Malucha". Tymczasem w krakowskich Balicach odbyła się sesja zdjęciowa upamiętniająca tę rocznicę. Pojazd jako samochód "follow me" pilotował samolot Polskich Linii Lotniczych LOT.

Samochody typu "follow me" wykorzystywane są na lotniskach, aby kierować samoloty po lądowaniu na właściwe stanowisko postojowe, ewentualnie pomagając pilotom w manewrowaniu na płycie postojowej.

Polskie Linie Lotnicze Lot w latach 70. i 80. wykorzystywały do tego celu pojazdy takie, jak Fiat 125p oraz Fiat 126p (popularny "Maluch"). 22 września 2020 r. minęło dwadzieścia lat od momentu zaprzestania produkcji tego drugiego z samochodów. Na lotnisku Balice w Krakowie odbyła się okolicznościowa sesja zdjęcia z "Maluchem" w roli pojazdu "follow me" nawiązująca do historii.

Ten egzemplarz samochodu jest jedyny w swoim rodzaju. Wyprodukowano go w 1987 roku do celów sportowych i badawczych przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy FSM. Jest on obecnie własnością Grupy Pokazowej 126-HOOLIGANS RACING i należy do dziennikarza motoryzacyjnego, Marcina Małysza.

W odróżnieniu od standardowej wersji "Malucha", ten egzemplarz odznacza się znacznie wyższą mocą 56 KM (podczas gdy jego fabryczny odpowiednik - zaledwie 24 KM). Pojazd poddano modyfikacjom, dzięki którym waży on zaledwie ponad 500 kg. Jest on wpisany do rejestru zabytków.

Na tę rajdową wersję Fiata 126p naniesiono historyczne malowanie Polskich Linii Lotniczych LOT. Sesja zdjęciowa odbyła się na lotnisku w Balicach, gdzie na płycie postojowej towarzyszyły mu samoloty Embraer 195 oraz Bombardier Q400.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)