Zdjęcie dnia. Marynarze oddają hołd Jego Królewskiej Mości Księciu Filipowi

Zdjęcie dnia. Marynarze oddają hołd Jego Królewskiej Mości Księciu Filipowi

Zdjęcie dnia. Marynarze oddają hołd Jego Królewskiej Mości Księciu Filipowi
Źródło zdjęć: © fot. Chris Eades, Getty Images
Karolina Kowasz
10.04.2021 13:59, aktualizacja: 12.04.2021 07:55

Śmierć Jego Królewskiej Mości Księcia Filipa pogrążyła w żałobie całe Zjednoczone Królestwo. Aby uczcić jego osobę, marynarze z bazy marynarki wojennej w Portsmouth oddali strzały z 41 dział. Dołączyli do nich także inni wojskowi w wielu miastach.

Mąż królowej Elżbiety, książę Filip, zmarł w wieku 99 lat. Na okazję śmierci każdego członka brytyjskiej rodziny królewskiej przewidziane są specjalne procedury. W przypadku Jego Królewskiej Mości Księcia Filipa noszą one nazwę Forth Bridge.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zanim Książę Filip został mężem Królowej Elżbiety, służył w Królewskiej Marynarce Wojennej. Wstąpił do niej mając 18 lat, ponadto podczas II wojny światowej służył on we flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku.

Trudno więc dziwić się, że marynarze z bazy marynarki wojennej w Portsmouth chcieli oddać mu specjalny hołd. Salut z broni śmierci został wystrzelony o godzinie 12.00 w całym kraju oraz innych państwach Zjednoczonego Królestwa. Marynarze wystrzelili 41 pocisków w jednej rundzie, na początku każdej minuty przez 40 minut.

Tego rodzaju salwy z broni palnej zazwyczaj odbywają się na znak szacunku lub powitania. Jak poinformował szef sztabu obrony, generał Sir Nicholas Carter: "Jego Królewska Wysokość był wielkim przyjacielem, inspiracją i wzorem do naśladowania dla Sił Zbrojnych i wszyscy będą za nim ogromnie tęsknić”.

Okres żałoby państwowej potrwa osiem dni. Dla Wielkiej Brytanii oznacza to zawieszenie spraw państwowych na znak szacunku dla zmarłego Księcia. W jej trakcie Królowa Elżbieta nie może wydać zgody na żadną nową ustawę, zaś po zakończeniu tego okresu rozpocznie ona 30 dniową prywatną żałobę królewską.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)