Zdjęcie dnia. Próbki z asteroidy Ryugu zawierają "niezidentyfikowany obiekt"
27.12.2020 12:41, aktual.: 26.07.2022 14:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
5 grudnia na Ziemię dotarły próbki asteroidy Ryugu, zebrane przez sondę Hayabusa-2, wysłanej przez JAXA. Japońska agencja dokonała tego już po raz drugi, lecz tym razem ładunek jest wyjątkowo zjawiskowy.
21 grudnia otwarto próbki przesłane na Ziemię przez sondę kosmiczną Hayabusa-2. Wylądowały na środku australijskiej pustyni 5 grudnia 2020 roku. Japońska agencja JAXA udostępniła zdjęcia otwartych już kontenerów "B" oraz "C". Jak widać na zdjęciu, niektóre ze zdobytych elementów mają nawet 1 cm wielkości, co jest niesamowitym osiągnięciem.
Japończycy zakładali bowiem, że kontener ładunkowy powróci na Ziemię w większości wypełniony pyłem z niewielkimi odłamami skały. Tymczasem udało się zdobyć większe fragmenty, co pozwoli na znacznie lepsze zbadanie struktury obiektu 162173 Ryugu.
Oprócz próbek asteroidy Ryugu, w kapsule C znalazł się niezidentyfikowany obiekt, który wyraźnie nie pasuje do reszty próbek. Naukowcy póki co nie wyjaśnili jeszcze, czym jest. Jedynym rozsądnym wyjaśnieniem wydaje się teza, że jest to fragment aluminium, które oddzieliło się od próbnika podczas użycia materiałów wybuchowych na powierzchni asteroidy Ryugu. Nie jest to jednak pewne.