Zdjęcie dnia. Rolnik przypadkiem natrafił na groby sprzed 4000 lat

Zdjęcie dnia. Rolnik przypadkiem natrafił na groby sprzed 4000 lat

Zdjęcie dnia. Rolnik przypadkiem natrafił na groby sprzed 4000 lat
Źródło zdjęć: © fot. materiały prasowe
Klaudia Stawska
03.04.2021 14:52, aktualizacja: 26.07.2022 14:30

Groby z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu zostały odkrycie przypadkiem przez mieszkańca Raciborza (woj. śląskie). Dokładne badania zostaną przeprowadzone jesienią tego roku, ale archeolodzy spodziewają się znaleźć więcej podobnych mogił w regionie.

Trzy mogiły w jednej jamie znajdowały się bardzo płytko, ok. 30 cm poniżej poziomu terenu, co najprawdopodobniej wiąże się z erozją stoku, która powoduje odsłanianie znajdujących się pierwotnie dużo głębiej pochówków.

  • Odsłonięty kościec ułożony był na prawym boku ze zgiętymi rękami, podkurczonymi nogami i twarzą skierowaną na wschód, co jest charakterystyczne dla pochówków z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu - wyjaśnił archeolog z Muzeum w Raciborzu Romuald Turakiewicz.
  • Poniżej oraz obok wyeksplorowanego grobu zaobserwowano dwa kolejne pochówki (także ułożone na boku) - co dowodzi, że natrafiono na pozostałości cmentarzyska. W tej sytuacji można uznać, że opisywane pochówki mogą stanowić część grobu zbiorowego - dodał ekspert.

Odkrycie mogił sprzed 4000 lat w rejonie Raciborza nie zaskoczyło badaczy, ponieważ w okresie neolitu i wczesnego brązu były to bardzo dobre tereny na zakładanie obozów czy wczesnych osad. Znaleziony groby są jednak wyjątkowe z innego względu:

  • Zaskoczyło nas to, jak skomplikowany był ten pochówek. Mamy trzy szkielety w jednej jamie, więc to może być grób zbiorowy, pochówek rodzinny, może nawet ofiarny - wyjaśnił archeolog. Dodał również, że naukowcy spodziewają się odkryć więcej szczątków z tego okresu w okolicy.

Poza szczątkami w czasie prac polowych odnaleziono również liczne fragmenty ceramiki pradziejowej, a także fragment kamiennej siekierki. Pochówki zostały zabezpieczone, a dokładniejsze badania będą przeprowadzane jesienią, po zbiorach, by nie ingerować w pacę rolnika, który dokonał tego niezwykłego odkrycia.

źródło: PAP

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)