Zdjęcie dnia. Rolnik przypadkiem natrafił na groby sprzed 4000 lat

Groby z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu zostały odkrycie przypadkiem przez mieszkańca Raciborza (woj. śląskie). Dokładne badania zostaną przeprowadzone jesienią tego roku, ale archeolodzy spodziewają się znaleźć więcej podobnych mogił w regionie.

Zdjęcie dnia. Rolnik przypadkiem natrafił na groby sprzed 4000 lat
Źródło zdjęć: © fot. materiały prasowe
Klaudia Stawska

Trzy mogiły w jednej jamie znajdowały się bardzo płytko, ok. 30 cm poniżej poziomu terenu, co najprawdopodobniej wiąże się z erozją stoku, która powoduje odsłanianie znajdujących się pierwotnie dużo głębiej pochówków.

  • Odsłonięty kościec ułożony był na prawym boku ze zgiętymi rękami, podkurczonymi nogami i twarzą skierowaną na wschód, co jest charakterystyczne dla pochówków z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu - wyjaśnił archeolog z Muzeum w Raciborzu Romuald Turakiewicz.
  • Poniżej oraz obok wyeksplorowanego grobu zaobserwowano dwa kolejne pochówki (także ułożone na boku) - co dowodzi, że natrafiono na pozostałości cmentarzyska. W tej sytuacji można uznać, że opisywane pochówki mogą stanowić część grobu zbiorowego - dodał ekspert.

Odkrycie mogił sprzed 4000 lat w rejonie Raciborza nie zaskoczyło badaczy, ponieważ w okresie neolitu i wczesnego brązu były to bardzo dobre tereny na zakładanie obozów czy wczesnych osad. Znaleziony groby są jednak wyjątkowe z innego względu:

  • Zaskoczyło nas to, jak skomplikowany był ten pochówek. Mamy trzy szkielety w jednej jamie, więc to może być grób zbiorowy, pochówek rodzinny, może nawet ofiarny - wyjaśnił archeolog. Dodał również, że naukowcy spodziewają się odkryć więcej szczątków z tego okresu w okolicy.

Poza szczątkami w czasie prac polowych odnaleziono również liczne fragmenty ceramiki pradziejowej, a także fragment kamiennej siekierki. Pochówki zostały zabezpieczone, a dokładniejsze badania będą przeprowadzane jesienią, po zbiorach, by nie ingerować w pacę rolnika, który dokonał tego niezwykłego odkrycia.

źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)