Zdjęcie dnia. Spektakularne strumienie energii w galaktyce

Zdjęcie dnia. Spektakularne strumienie energii w galaktyce

Zdjęcie dnia. Spektakularne strumienie energii w galaktyce
Źródło zdjęć: © fot. NASA
Klaudia Stawska
16.04.2021 17:12, aktualizacja: 26.07.2022 14:29

Niemal każda galaktyka ma swoją czarną dziurę, która jest źródłem ogromnej ilości energii i sił grawitacyjnych. Na tym zdjęciu możemy zobaczyć, jak taka supermasywna czarna dziura odkształca materię.

Niesamowite zdjęcie opublikowane teraz przez NASA, zostało zrobione w listopadzie 2012 roku przez Teleskop Hubble'a. Możemy na nim zaobserwować, jak supermasywna czarna dziura napędza siłą grawitacji spektakularne dżety.

Dżet, jak podaje Wikipedia, to "skolimowany strumień plazmowej materii wyrzucany z relatywistycznymi prędkościami z biegunów jądra galaktyki lub gwiazdy." Innymi słowy, jest to struga materii wyrzucana z jądra galaktyki lub gwiazdy. Tutaj mamy do czynienia z dżetami w galaktyce Herkulesa.

Powstawanie i zasilanie astrofizycznych dżetów to bardzo złożone zjawiska związane z wieloma typami wysokoenergetycznych źródeł astronomicznych, w tym przypadku była to czarna dziura. Inne obiekty, które mogą wpłynąć na utworzenie się dżeta to m.in. układy gwiazd podwójnych czy rozbłyski gamma.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)