Zdjęcie dnia. Światowy Dzień Seniorów w Indiach z tragedią w tle
1 października obchodzony jest Światowy Dzień Seniorów. Z tej okazji starsi Hindusi, którzy przeżyli katastrofę w Bhopalu, wyszli na ulice z pustymi naczyniami. Protestują o podwyższenie emerytur i warunków życia.
Katastrofa w Bhopalu to jedna największych tragedii przemysłowych, jaka miała miejsce na świecie. W grudniową noc w 1984 roku centrum miasta Bhopal w Indiach doszło do uwolnienia 40 ton izocyjanianu metylu w postaci gazu z fabryki pestycydów firmy Union Carbide.
Dokładna liczba ofiar tej tragedii nie jest znana, a rząd potwierdził, że w momencie katastrofy zginęło prawie 4000 osób. Niektóre raporty wspominają nawet o 15 000 ofiar, które zmarły w późniejszych czasie na skutek powikłań po zatruciu chemikaliami. Greenpeace podaje, że suma zgonów przekroczyła 20 000.
Mimo że katastrofa w Bhopalu odbiła się mniejszych echem, niż tak, która miała miejsce w Czarnobylu, to skala tragedii była znacznie większa. W następnych latach skażenie terenu doprowadziło do kolejnych śmierci, a jeszcze w 2004 BBC ujawniło, wysokie skażenie wody pitnej pochodzącej z regionu fabryki, co oznacza, że chemikalia przedostały się do wód gruntowych.
Dzisiaj, 1 października 2020 roku, ci, którzy przeżyli, wyszli na ulice, domagając się poprawienia swoich warunków bytu. Osoby starsze wykorzystały Światowy Dzień Seniora, jako okazję, by protestować o podwyższenie emerytur z ubezpieczenia społecznego. Zdjęcia z demonstracji są bardzo dosadne, a puste naczynia, które trzymają w rękach Hindusi, mają niezwykle mocny przekaz.