Zdjęcie dnia: Szokujący materiał z hiszpańskiej hodowli trzody
Dramatyczny materiał dotyczący warunku życia i uboju świń w Hiszpanii został opublikowany przez działaczy na rzecz dobrostanu zwierząt w tym kraju. Szykujące zdjęcia i nagrania trafiły do sieci, przedstawiają warunki, w których żyją i umierają zwierzęta z ponad 30 farm w całej Hiszpanii.
16.11.2020 | aktual.: 26.07.2022 14:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Materiał filmowy przedstawia nowonarodzone prosięta leżące w kale, świnie z ranami pokrytymi ropą czy tusze wieprzowe w różnych stadiach rozkładu. Ten szokujący materiał został opublikowany przez hiszpańskich działaczy Tras los Muros. Filmy i zdjęcia zostały wykonane w czasie tajnych wizyt w ponad 30 fermach świń w Hiszpanii w 2019 i 2020.
Ich autorem jest Aitor Garmendia, hiszpański fotoreporter, który przyznał, że materiał pochodzi z Aragonii i Kastylii, gdzie znajduje się ponad 86 tys. hodowli trzody, co stanowi 17 proc. farm z całego kraju.
Jak zauważa, The Guardian, Hiszpania oczekuje, że popyt na wieprzowinę wzrośnie, w związku z ograniczeniami nakładanymi na Niemcy. Tym samym kraj ma szansę stać się głównym producentem wieprzowiny w Europie. W 2019 roku ubito rekordową liczbę, 53 mln świń.
Niestety, jak widać, wiąże się to z dramatyczną sytuacją zwierząt. Garmendia, zwrócił uwagę, że większość zwierząt była bardzo ciężko ranna. Działacze odwiedzali kilkukrotnie niektóre hodowle, by upewnić się, czy był to pojedyncze przypadki zaniedbań, czy jest to stały sposób działania hodowców. Niestety wnioski były przerażające. Garmendia wspomina, że niektóre rozkładające się tusze zwierząt nie były usuwane nawet przez kilka miesięcy.
Elena Nalon, starszy doradca weterynaryjny grupy ds. zwierząt hodowlanych w rozmowie z The Guardian zwróciła uwagę, że zdjęcia są dowodem na nieprzestrzeganie unijnych praw dotyczących hodowli zwierząt. Podkreśliła, że prawo UE ma na celu łagodzenie cierpienia zwierząt oraz zdroworozsądkowe podejście do hodowli. Poniżej znajdziecie materiał wideo opublikowany przez Tras los Muros, ale uprzedzamy, że zawiera on sceny drastyczne.
Inside the slaughterhouse. Undercover investigation in spanish slaughterhouses.
Hiszpański przemysł wieprzowy został w ostatnich latach wsparty milionami euro wydanymi przez UE na promocję wieprzowiny. Na kampanię zatwierdzoną przez Komisję Europejską w 2019 r., mającą na celu rozwiązanie "kontrowersji dotyczących zrównoważonego rozwoju wieprzowiny i dobrostanu zwierząt", przeznaczono ponad 5 mln euro.
Organizacja handlowa Interporc, która reprezentuje tę gałąź hiszpańskiego przemysłu, określiła materiał filmowy zarejestrowany przez Tras los Muros jako niezgodny z rzeczywistością.
- Nielegalne ataki na hiszpańskie farmy mają na celu wyłącznie zniszczenie sektora przy użyciu obrazów poza kontekstem, które nie odpowiadają rzeczywistości ponad 80 000 ferm świń w naszym kraju - powiedział przedstawiciel Interporc w oświadczeniu dla The Guardian. W 2020 roku przeprowadzono ponad 11 tys. inspekcji hodowli trzody w Hiszpanii i wykryto 19 proc. przypadków łamania przepisów UE.