Zdjęcie dnia. Szokujący raport na temat Domów Matki i Dziecka w Irlandii

Pomnik upamiętniający ponad 200 dzieci z Bethany Mother and Child Home na Cemetery Mount Jerome w Harold's Cross w Dublinie.
Pomnik upamiętniający ponad 200 dzieci z Bethany Mother and Child Home na Cemetery Mount Jerome w Harold's Cross w Dublinie.
Źródło zdjęć: © Getty Images
Mateusz Czerniak

14.01.2021 21:06, aktual.: 26.07.2022 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdjęcie dnia przedstawia figurki i kwiaty widniejące pod pomnikiem upamiętniającym ponad 200 dzieci z Bethany Mother and Child Home na Cemetery Mount Jerome w Harold's Cross w Dublinie.

Dwa dni temu w Irlandii opublikowano długo oczekiwane sprawozdanie końcowe Komisji Śledczej ds. Domów Matki i Dziecka. Potwierdzono w nim, że w latach 1922-1998 około 9 tys. dzieci zmarło w 18 badanych domach. To około 15 proc. wszystkich dzieci w nich przebywających.

Pięcioletnie śledztwo w sprawie tych domów – instytucji religijnych dla niezamężnych matek i ich dzieci – zawiera informacje o chronicznej mizoginii, stygmatyzacji, a w niektórych przypadkach też o szokującym poziomie śmiertelności niemowląt. Jak pisze portal "The Guardian", "wszystko to składa się na akt oskarżenia nie tylko pod adresem instytucji, ale także kultury opresji, która je podtrzymywała".

– Opisany w raporcie reżim nie został nam narzucony przez żadną obcą władzę. Zrobiliśmy to sobie jako społeczeństwo. Wyjątkowo źle traktowaliśmy kobiety, wyjątkowo źle traktowaliśmy dzieci – powiedział o sprawie irlandzki szef rządu Micheál Martin.

Guardian zauważa też, że "w Irlandii raport stał się jaskrawym przypomnieniem, że wielorasowe, pluralistyczne społeczeństwo z małżeństwami osób tej samej płci i usługami aborcyjnymi nie tak dawno temu było zdominowane przez Kościół Katolicki i głęboko konserwatywne wartości".

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)