Zdjęcie dnia. Trąba wodna nad Zatoką Pucką [Wideo]

Zdjęcie dnia. Trąba wodna nad Zatoką Pucką [Wideo]

Zdjęcie dnia. Trąba wodna nad Zatoką Pucką [Wideo]
Źródło zdjęć: © YouTube/Bareszka
Klaudia Stawska
02.05.2021 14:47, aktualizacja: 26.07.2022 14:28

Nad Zatoką Pucką udało się zaobserwować niezwykłe zjawisko meteorologiczne. Wyglądająca jak niewielkie tornado trąba wodna została uchwycona na nagraniu i zdjęciach spacerowiczów.

Nietypowe zjawisko nad Zatoką Pucką można było obserwować w zeszłą niedzielę (25 kwietnia), ok. godziny 19:00. Kilku spacerowiczom udało się uchwycić na zdjęciach oraz filmie trąbę wodną.

Jak czytamy na profilu Sieć Obserwatorów Burz: "lej był widoczny przez przynajmniej 2-3 minuty i towarzyszył mu drugi, słabiej wykształcony zalążek trąby".

Trąba wodna to tzw. lej kondensacyjny, który powstaje w wyniku zderzenia chłodnego powietrza z masami cieplejszego. Tych kilka minut, kiedy można było obserwować lej nad Zatoką Pucką, wystarczyło, by świadkowie zrobili niesamowite zdjęcia tego rzadkiego zjawiska, co możecie zobaczyć poniżej.

Chociaż zjawisko może wyglądać groźne, to w tym przypadku nie rozrosło się i nie przybrało na sile. Trąba wodna nie wyrządziła żadnych szkód, ale z pewnością była widowiskowym wydarzeniem dla mieszkańców nadmorskich miejscowości, m.in. Gdyni, Kosakowie, Rewie i Pucku.

Najprawdopodobniej była to pierwsza trąba wodna odnotowana w tym roku, a jak twierdzą Polscy Łowcy Burz, niezwykle rzadko możemy je obserwować tak wcześnie w roku. Podali również, że "od roku 2000 do dnia dzisiejszego w Europejskiej Bazie Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych (ESWD) nie odnotowano żadnego przypadku wystąpienia trąby wodnej w kwietniu".

Poniżej możecie jeszcze zobaczyć nagranie, które udostępnił jeden ze świadków zdarzenia.

Trąba wodna / powietrzna nad Zatoką Pucką widziana z Rezerwatu Przyrody Beka.Waterspout 2021-04-25

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)