Zdjęcie dnia. Zaskakujący "latający" okręt u wybrzeży Wielkiej Brytanii

Zdjęcie dnia. Zaskakujący "latający" okręt u wybrzeży Wielkiej Brytanii

Zdjęcie dnia. Zaskakujący "latający" okręt u wybrzeży Wielkiej Brytanii
Źródło zdjęć: © fot. Twitter/David Morris
Klaudia Stawska
08.03.2021 06:04, aktualizacja: 26.07.2022 14:31

Pewien mężczyzna spacerował wzdłuż wybrzeża Wielkiej Brytanii, kiedy w oddali, na niebie zobaczył coś, co wyglądało, jak unoszący się duży statek. Niezwykłe zdjęcie wzbudziło sensację wśród internautów.

52-letni David Morris spacerował wzdłuż brzegu w wiosce Gillan w Kornwalii, kiedy jego uwagę przyciągnął niezwykły widok. Szybko chwycił smartfon i zrobił serię zdjęć czegoś, co do złudzenia przypomina statek unoszący się w powietrzu.

Chociaż zdjęcie robi niezwykłe wrażenie, to w rzeczywistości jest wynikiem fatamorgany, a dokładnie zjawiska określanego, jako "superior mirage". To zjawisko ma miejsce, gdy różne współczynniki załamania światła tworzą w dużej odległości od obserwującego pozorny obraz.

  • Zjawisko zachodzi na powierzchni wody i jest wytwarzane przez nałożenie kilku warstw powietrza o różnym współczynniku załamania - wyjaśnił rzecznik brytyjskiego Met Office.

W rozmowie z BBC meteorolog David Braine dodał, że najbardziej realistyczne miraże powstają z powodu warunków pogodowych zwanych inwersją temperatury. W wyniku tego zjawiska pogodowego dochodzi do zderzenia zimnego, gęstego powietrza z cieplejszym.

Tego typu miraż może sprawić, że statki w oddali będą wyglądać, jakby unosiły się nad miejscem, w którym są w rzeczywistości, ale mogą również sprawić, że statki poniżej horyzontu będą widoczne, kiedy normalnie by ich nie było.

Zjawisko jest o tyle ciekawe, że zwykle fatamorgana nie jest kojarzona z Wielką Brytanią i faktycznie rzadko można w tym regionie świata obserwować takie zjawisko.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)