Zdjęcie, które zmieniło świat. Na zawsze zespoliło ludzi z królestwem zwierząt
Niesamowitą fotografię badaczki Jane Goodall z małym szympansem zna niemal każdy. To zdjęcie obiegało świat wielokrotnie przy okazji debat na temat wpływu ludzi na środowiska naturalne wielu zwierząt. Ma ono niesamowity wydźwięk. Przyjrzyjmy mu się bliżej.
02.08.2023 13:49
Autorem zdjęcia jest mąż Jane Goodall Hugo van Lawick. Kadr został zarejestrowany w parku narodowym Gombe Stream w Tanzanii (1964 r.) podczas jednej z wypraw badaczki. Biorąc pod uwagę to, że Jane Goodall głównie zajmowała się badaniem naczelnych i można spokojnie powiedzieć, że poświęciła im całe swoje życie, to zdjęcie znaczy więcej niż tysiąc słów.
Jane Goodall przełamywała normy badawcze w swoich działaniach. Nie miała większego problemu z nawiązywaniem kontaktów ze zwierzętami. Nie tylko je obserwowała, ale czynnie uczestniczyła w ich życiu. Na zdjęciu zobaczymy małego szympansa o imieniu Flint, który w geście zaufania wyciąga rękę do naukowczyni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo tego, że zdjęcie jest naprawdę niesamowite, przez wiele miesięcy nie mogło zostać opublikowane. Negatyw czekał niewywołany na możliwość bezpiecznego transportu do redakcji "Nationa Geographic". W dalszym kroku trzeba było poczekać na odesłanie odbitek do Kigomy w Tanzanii.
Sama Jane Goodall mówiła podczas wywiadu dla BBC, że gdy zobaczyła zdjęcie, od razu skojarzyło jej się z freskiem "Stworzenie Adama" pędzla Michała Anioła. Wtedy jeszcze nie zdawała sobie sprawy, jak ważny będzie to kadr. Po publikacji w Nat Geo w 1965 r. zdjęcie obiegło cały świat i rozpoczęło debatę nad wpływem działań człowieka na naturalne środowiska wielu gatunków.
Goodall z mężem pokazali światu niezwykłą relację naukowczyni z szympansami w reportażu na temat jej pracy oraz w filmie dokumentalnym zatytułowanym w tłumaczeniu "Ludzie lasu: Szympansy z Gombe" z 1988 r. Był to przekrój przez 20 lat pracy Jane z tymi niezwykle inteligentnymi małpami.
Badaczka pokazała interesujące zwyczaje szympansów oraz ich zdolności, które do złudzenia przypominały pewien etap w ewolucji ludzi. W filmie zobaczymy m.in., jak szympansy wykorzystują źdźbła trawy jako narzędzia do wydobywania termitów. Zanim świat zobaczył takie zachowanie, naukowcy byli przekonani, że tylko ludzie są do tego zdolni.
Z całą pewnością można powiedzieć, że Jane Goodall zmieniła nasze postrzeganie królestwa zwierząt i na dobre zespoliła z nim ludzi.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii