Środek nocy, płonący kościół i ratowanie krzyża. Oto Zdjęcie Roku w Grand Press Photo 2013
Tytuł Zdjęcia Roku oraz 10 tys. zł powędrowały w ręce Michała Legierskiego z Agencji Fotograficznej Edytor.
10.05.2013 | aktual.: 26.07.2022 20:16
W piątek 10 maja na uroczystej gali Grand Press Photo 2013 w Warszawie przyznano laureatów nagrody w tegorocznej edycji konkursu. Gościem specjalnym gali był Samuel Aranda – zwycięzca World Press Photo 2012. Nagrody przyznano oddzielnie za zdjęcia pojedyncze oraz fotoreportaże. Główną nagrodę i tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Michała Legierskiego z Agencji Fotograficznej Edytor. To samo zdjęcie zdobyło również 1. miejsce w kategorii Wydarzenia - zdjęcie pojedyncze. Zwycięska fotografia przedstawia mężczyznę, który wynosi krzyż z płonącego kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach.
Pożar wybuchł w nocy, gasiło go 30 sekcji straży pożarnej. Gdy tylko zauważono ogień, pod kościół zbiegło się wielu mieszkańców. Z kościoła wynoszono wszystko, co dało się uratować, rozebrano nawet częściowo organy, by je ocalić. Pomoc w odbudowaniu spalonej części świątyni zaoferowali wierni i okoliczne parafie - czytamy w opisie zdjęcia.
W ramach oddzielnej kategorii w konkursie Grand Press Photo konkurowały fotokasty. W tym roku zgłoszono 13 prac, oceniało je jury specjalistów w składzie: Jarosław Barzan, Grzegorz Dembiński i Marek Kowalczyk. Do finału przeszło 5 materiałów. Przyznano dwie nagrody. Pierwszą otrzymał Piotr Małecki (dla "Polityki") za materiał Jodie. Fotokast przedstawia Warszawę widzianą oczami obcokrajowca. Bohaterka materiału, amerykanka Jodie Baltazar ,mieszka na Rakowcu, warszawskim blokowisku. Stara się ułożyć sobie życie w Polsce, która jest dla niej krajem dość egzotycznym.
Co roku decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac należy do zwycięzcy World Press Photo. W tym roku był to Samuel Aranda – zwycięzca World Press Photo 2012. Oprócz niego w jury zasiadali: Odd Andersen (AFP Berlin), Marek Grygiel (CSW Zamek Ujazdowski, „Gazeta Wyborcza”), Joanna Kinowska (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki), Rafał Milach (Sputnik Photos) i Chris Niedenthal.
Fotoreporterzy zgłosili ponad 4,8 tys. zdjęć, które konkurowały w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny. Jury zakwalifikowało do finału 176 zdjęć – 60 pojedynczych i 16 fotoreportaży.
Szczegółowe informacje o konkursie oraz wszystkie nagrodzone zdjęcia znajdują się na stronie www.grandpressphoto.pl. Niebawem opublikujemy galerię z selekcją najciekawszych, zwycięskich zdjęć.