Nowy rekord na aukcji sztuki. Zdjęcie Witkacego sprzedane za 170 tysięcy złotych

Nowy rekord na aukcji sztuki. Zdjęcie Witkacego sprzedane za 170 tysięcy złotych
Źródło zdjęć: © © Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) / Władysław Jan Grabski, „Potwór z Düsseldorfu", 1932
Marcin Watemborski

17.11.2016 09:43, aktual.: 26.07.2022 18:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To zdjęcie jest uznane za najdroższą fotografię sprzedaną na polskich aukcjach. „Potwora z Düsseldorfu” z 1932 roku sprzedano za łączną kwotę ponad 200 tysięcy złotych. Stanisław Ignacy Witkiewicz na pewno by się ucieszył.

Fotografia Kolekcjonerska to cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Kilka dni temu, 15 listopada, odbyła się jego 17 edycja, na której miłośnicy sztuki mogli nabyć wyjątkowe dzieła polskich mistrzów fotografii. Aukcja przebiegała bardzo dynamicznie. Organizatorzy nie spodziewali się takiego obrotu spraw.

Zostało zlicytowane ponad 60% dzieł z oferty aukcyjnej za łączną kwotę prawie 430 tysięcy złotych. Najcenniejszym zdjęciem okazała się praca „Potwora z Düsseldorfu”, autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Tematyka dzieła nawiązuje do działań seryjnego mordercy – Wampira z Düsseldorfu, który stał się pierwowzorem pierwszego niemieckiego filmu grozy – „Morderca” z 1931 roku, nakręconego przez Fritza Langa.

Obraz

Fotografia powstała przy współpracy artysty z Władysławem Janem Grabskim. Cena wywoławcza wynosiła 25 tysięcy złotych, lecz bardzo szybko skoczyła do góry, a szczęśliwy nabywca musiał za nią zapłacić 170 tysięcy złotych. Po doliczeniu opłaty organizacyjnej cena końcowa wyniosła 200 600 złotych. Jest to nowy rekord, ustanowiony aż po 13 latach. Wcześniejszy również należał do pracy Witkacego. Zdjęcie „Kolaps przy lampie. Autoportret” z 1913 roku osiągnęło w 2003 roku cenę 135 tysięcy złotych.

Obraz

Pozostałe zdjęcia trafiły do nowych nabywców po znacznie niższej cenie niż to rekordowe. Zestaw „UFO” Pawła Althamera okazał się być warty ponad 14 tysięcy złotych, podobnie, jak zdjęcie „Neon Hamlet” Maurycego Gomulickiego. Niecałe 12 tysięcy kosztowała fotografia Marka Piaseckiego „Bez tytułu”.

Jeśli jesteście zainteresowani kolejnymi edycjami wydarzenia, sprawdźcie informacje na stronie internetowej organizatorów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia