Zeiss ExoLens - obiektywy do iPhona na poważnie

Zeiss ExoLens - obiektywy do iPhona na poważnie

Zeiss ExoLens
Zeiss ExoLens
Marcin Falana
07.01.2016 09:47, aktualizacja: 26.07.2022 19:21

Wreszcie pojawiły się poważne obiektywy do smartfona. Zeiss wraz z ExoLens zaprezentowali trzy obiektywy do iPhona 6 i 6S - makro zoom, szeroki kąt oraz tele.

Producent akcesoriów do smartfonów ExoLens wraz z firmą Zeiss zaprezentowali trzy nowe obiektywy dedykowane do iPhona 6/6s - makro zoom, szeroki kąt oraz tele, które przykręcamy do ramki zakładanej na telefon.

Zeiss ExoLens
Zeiss ExoLens

Obiektyw makro pozwoli na ostrzenie z 30 mm, a po jego założeniu uzyskujemy ekwiwalent ogniskowej 40-80 mm. Adapter szerokokątny oferuje powiększenie 0,6x, które z obiektywu iPhona robi 18mm. Obiektyw tele ma powiększenie 2x więc daje nam ogniskową 58mm.

Dwa pozostałe obiektywy pozwalają na ostrzenie od 50 cm (szeroki kąt) i od 36mm (tele) do nieskończoności. Obiektyw makro zoom ma w tej kwestii ograniczenie, pozwala na wyostrzenie w zakresie 30-78mm.

Zeiss ExoLens
Zeiss ExoLens

Widać, że Zeiss podszedł do obiektywów na poważnie. Przy projektowaniu wzięto pod uwagę wady optyczne jak aberracja, czy dystorsja w obiektywie szerokokątnym. Zastosowano nawet powłoki T*, które mają sobie radzić z blikami, flarami i światłem wpadającym w obiektyw. Szeroki kąt składa się z 4 elementów w 4 grupach, natomiast tele z 5 elementów w 3 grupach.

Obiektyw makro zoom otrzymał nazwę Vario-Proxar podkreślając jego zdolności makro i zoomoania. Zeiss twierdzi, że jest to jedyny zoom do smartfonów na rynku, a podczas zooomaowania kryje całą matrycę. Powiększenie jest na tyle duże, że przedmioty o wymiarach nawet 3 mm mają wypełniać cały kadr. Dodatkowo obiektyw makro jest wyposażony w półprzezroczysty dyfuzor, który ma poprawiać oświetlenie i jednocześnie pokazywać z jakiej najbliższej odległości możemy wyostrzyć.

Metalowa ramka do której mocujemy obiektywy oferuje także gwint do statywu i gniazdo akcesoriów np. do lampy błyskowej.

Ceny nowych gadżetów, które są dedykowane do iPhonów 6/6s i 6 Plus, 6s Plus nie są jeszcze znane, na rynku pojawią się w połowie 2016 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)