Zeiss Otus 28 mm f/1.4 - czy to najlepszy szerokokątny obiektyw, jaki powstał?

Zeiss Otus 28 mm f/1.4 - czy to najlepszy szerokokątny obiektyw, jaki powstał?

Zeiss Otus 28 mm f/1.4
Zeiss Otus 28 mm f/1.4
Krzysztof Basel
14.10.2015 09:04, aktualizacja: 14.10.2015 11:14

Niemiecki producent poszerza ofertę produktów z rodziny Otus o szerokokątny obiektyw 28 mm f/1.4, który powinien dobrze sprawdzić się do fotografii architektury czy krajobrazów.

Zeiss Otus 28 mm f/1.4 to trzeci obiektyw w tej serii, po zaprezentowanych wcześniej Zeiss Otus 55 mm f/1.4 oraz 85 mm f/1.4. To obiektyw stworzony przede wszystkim z myślą o fotografii krajobrazowej i architektury i do wykorzystywania z nowoczesnymi lustrzankami cyfrowymi z matrycami pełnoklatkowymi o wysokiej rozdzielczości.

Obie poprzednie konstrukcje zostały bardzo dobrze przyjęte przez fotografów, którzy doceniają przede wszystkim ich niezwykle wysoką jakość optyczną przy solidnym wykonaniu i nowoczesnym wzornictwie. Nowy Otus 28 mm f/1.4 ma iść tą samą drogą, oferując bezkompromisową jakość zdjęć, nie tylko w centrum kadru, ale również na bokach. Christophe Casenave, Product Manager w Zeiss Camera Lenses stwierdził nawet, że jest to „najlepszy obiektyw szerokokątny jaki kiedykolwiek powstał". Jego słowa z chęcią sprawdzimy, jak tylko szkło trafi do nas na testy.

Rodzina obiektywów Zeiss Otus
Rodzina obiektywów Zeiss Otus

Tymczasem wiemy kilka szczegółów technicznych nowego Otusa. Obiektyw ma zaawansowaną konstrukcję optyczną składającą się z 16 elementów w 13 grupach. Jeden z elementów ma asferyczną powierzchnię optyczną, a drugi element jest obustronnie asferyczny. Osiem innych elementów jest wykonanych ze specjalnego szkła. Nowy Otus bazuje na układzie konstrukcji optycznej typu Distagon. Obiektyw ma wewnętrzne ogniskowanie oraz skalę odległości, a obudowa i bagnet zostały wykonane z metalu. Podobnie, jak inne obiektywy producenta, 28 mm f/1.4 jest obiektywem manualnym.

Taka konstrukcja sprawia, że nowy Otus jest duży i ciężki. Obiektyw ma wymiary 225 mm x 150 mm i waży 1350 g. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 0.15 m.

Zeiss Otus 28 mm f/1.4 będzie dostępny w drugim kwartale 2016 r. w wersjach do aparatów Canon (EF) oraz Nikon (ZF.2). Nie znamy jeszcze oficjalnej ceny.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)