Zeiss Otus 28 mm f/1.4 - czy to najlepszy szerokokątny obiektyw, jaki powstał?
Niemiecki producent poszerza ofertę produktów z rodziny Otus o szerokokątny obiektyw 28 mm f/1.4, który powinien dobrze sprawdzić się do fotografii architektury czy krajobrazów.
14.10.2015 | aktual.: 14.10.2015 11:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zeiss Otus 28 mm f/1.4 to trzeci obiektyw w tej serii, po zaprezentowanych wcześniej Zeiss Otus 55 mm f/1.4 oraz 85 mm f/1.4. To obiektyw stworzony przede wszystkim z myślą o fotografii krajobrazowej i architektury i do wykorzystywania z nowoczesnymi lustrzankami cyfrowymi z matrycami pełnoklatkowymi o wysokiej rozdzielczości.
Obie poprzednie konstrukcje zostały bardzo dobrze przyjęte przez fotografów, którzy doceniają przede wszystkim ich niezwykle wysoką jakość optyczną przy solidnym wykonaniu i nowoczesnym wzornictwie. Nowy Otus 28 mm f/1.4 ma iść tą samą drogą, oferując bezkompromisową jakość zdjęć, nie tylko w centrum kadru, ale również na bokach. Christophe Casenave, Product Manager w Zeiss Camera Lenses stwierdził nawet, że jest to „najlepszy obiektyw szerokokątny jaki kiedykolwiek powstał". Jego słowa z chęcią sprawdzimy, jak tylko szkło trafi do nas na testy.
Tymczasem wiemy kilka szczegółów technicznych nowego Otusa. Obiektyw ma zaawansowaną konstrukcję optyczną składającą się z 16 elementów w 13 grupach. Jeden z elementów ma asferyczną powierzchnię optyczną, a drugi element jest obustronnie asferyczny. Osiem innych elementów jest wykonanych ze specjalnego szkła. Nowy Otus bazuje na układzie konstrukcji optycznej typu Distagon. Obiektyw ma wewnętrzne ogniskowanie oraz skalę odległości, a obudowa i bagnet zostały wykonane z metalu. Podobnie, jak inne obiektywy producenta, 28 mm f/1.4 jest obiektywem manualnym.
Taka konstrukcja sprawia, że nowy Otus jest duży i ciężki. Obiektyw ma wymiary 225 mm x 150 mm i waży 1350 g. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 0.15 m.
Zeiss Otus 28 mm f/1.4 będzie dostępny w drugim kwartale 2016 r. w wersjach do aparatów Canon (EF) oraz Nikon (ZF.2). Nie znamy jeszcze oficjalnej ceny.