Ziemia widziana z polskiej rakiety Perun. To pierwsze takie zdjęcie w historii

Ziemia widziana z polskiej rakiety Perun. To pierwsze takie zdjęcie w historii

Widok z rakiety Perun.
Widok z rakiety Perun.
Źródło zdjęć: © Twitter | SpaceForest
Marcin Watemborski
29.06.2023 09:35

O rakiecie Perun jest głośno od jakiegoś czasu. Dzięki SpaceForest rozwija się polska astronautyka. Póki co rakieta odbyła lot testowy, lecz nie udało jej się wzlecieć tak wysoko, jak zakładali jej twórcy. Wysokość była jednak odpowiednia do tego, by pokazać, jak wygląda Ziemia.

Perun to pierwsza polska rakieta suborbitalna. Jej test odbył się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, 21 czerwca 2023 r. Konstrukcja firmy SpaceForest chciała sprawdzić sterowanie oraz ogólne działanie rakiety. Test jednak nie do końca poszedł po myśli ekspertów, ponieważ Perun nie osiągnął zakładanej wysokości, lecz nie to było najbardziej istotne.

Polska rakieta wzleciała na wysokość 22 km. Właśnie wtedy specjaliści SpaceForest zdecydowali o testach procedury przerwania misji. Ten test udał się w stu procentach. Zanim jednak Perun wrócił na Ziemię, zdążył zrobić kilka zdjęć naszej planety z osiągniętego pułapu, którymi SpaceForest podzieliło się na Twitterze. Ładunki z pokładu Peruna udało się odzyskać, a części rakiety wyłowiono z wody po tym, jak spadły na spadochronach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te zdjęcia to historyczna chwila. Być może dla wielu osób nie jest to coś zjawiskowego, lecz to pierwsze zdjęcia zrobione przez polską rakietę. Ta wysokość wystarczyła, by pokazać krzywiznę naszej planety. Liczymy, że w przyszłości Perun wykona jeszcze więcej zdjęć, które będą porównywalne z tymi, których dostarczają nam zagraniczne agencje kosmiczne.

Sama rakieta jest też interesująca. Perun nie będzie "kosmicznym śmieciem". Całą konstrukcję będzie można odzyskać, dzięki czemu będzie można ją ponownie wykorzystać. Jesienią szykują się kolejne testy. Co ciekawe, Perun może wynieść ładunek o łącznej wadze 50 kg. Podczas pierwszego lotu testowego na pokładzie rakiety był różne gadżety od internetowych patronów. Celem projektu Perun jest dolecenie do linii Karmana, czyli umownej granicy kosmosu na wysokości 100 km.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)