Zimerman przerywa koncert z powodu kradzieży, czyli nagrywania go smartfonem

Zimerman przerywa koncert z powodu kradzieży, czyli nagrywania go smartfonem

Fot. Krzysztof Basel
Fot. Krzysztof Basel
Michał Dąbrowski
05.06.2013 07:36, aktualizacja: 26.07.2022 20:15

Polski muzyk Krystian Zimerman przerwał swój koncert fortepianowy, protestując w ten sposób przeciwko nielegalnemu filmowaniu przez jednego z widzów.

Do nieprzyjemnej sytuacji doszło podczas koncertu polskiego muzyka, Krystiana Zimermana, w niemieckim Essen. Zimerman, który zauważył osobę filmującą go smartfonem, po krótkim ostrzeżeniu, w końcu przerwał koncert i zdenerwowany zszedł ze sceny. Po kilku minutach wrócił i powiedział, że w przeszłości stracił wiele kontraktów, dlatego że muzyka, którą miałby grać podczas koncertów, była już dostępna na YouTubie.

Organizatorzy koncertu zgodnie przyznają: to była kradzież. Sam muzyk dodaje: YouTube niszczy muzykę. 

Kariera pianisty rozpoczęła się od wygrania w 1975 roku Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Koncert w Essen odbywał się w ramach festiwalu Klavier-festival Ruhr. Zimerman grał utwory Karola Szymanowskiego.

To nie była pierwsza manifestacja pianisty ze sceny. W 2009 roku podczas koncertu w Los Angeles Zimerman zadeklarował, że więcej nie pojawi się w Stanach Zjednoczonych. Była to reakcja na plany budowy tarczy antyrakietowej w Polsce.

 

Zastanawia mnie, czy do podobnej sytuacji mogłoby dojść podczas koncertu rockowego lub imprezy na stadionie. Urządzenia mobilne zapewniają bardzo dobrą jakość obrazu, ale raczej trudno porównywać dźwięk nagrany smartfonem do tego z płyty CD. Czy organizatorzy koncertów zaczną wprowadzać ograniczenia dotyczące możliwości wnoszenia telefonów? Artyści pewnie woleliby mieć pełną kontrolę nad swoim wizerunkiem i nagraniami na żywo, tylko czy uda się do tego przekonać odbiorców?

To, że nowe media można wykorzystywać do promocji swojej twórczości, widać nawet na oficjalnej stronie Krystiana Zimermana na Facebooku. Najczęściej udostępnianymi materiałami są... fragmenty koncertów na żywo.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)