ZipShot - błyskawiczny statyw dla niecierpliwych
Kupiłeś statyw, ale nie chce ci się go dźwigać? Denerwuje cię mozolne rozkładanie wszystkich zatrzasków jego odnóży? Teraz to już nie problem. Za 50$ możesz kupić sobie kolejny - ultra lekki, a przede wszystkim samo-rozkładający.
14.04.2010 | aktual.: 01.08.2022 15:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
href="http://fotoblogia.pl/images/2010/04/zipshot-lrg.jpg">Kupiłeś statyw, ale nie chce ci się go dźwigać? Denerwuje cię mozolne rozkładanie wszystkich zatrzasków jego odnóży? Teraz to już nie problem. Za 50$ możesz kupić sobie kolejny - ultra lekki, a przede wszystkim samo-rozkładający.
Choć brzmi to trochę, jak opis nowego produktu Telezakupów Mango, twórcą tego wynalazku jest nie byle kto, bo firma Tamrac - znana ze sprzedaży dobrej jakości toreb i plecaków fotograficznych. Rzeczywiście, po dłuższym zastanowieniu, pomysł błyskawicznego statywu zaczyna nabierać sensu. Zastosowano w nim rozwiązanie wykorzystywane od lat w składanych tyczkach konstrukcyjnych większości namiotów. Gumka przeciągnięta przez środek aluminiowych rurek, po rozłożeniu natychmiast scala ze sobą wszystkie elementy. Jak szybko i bezproblemowo się to odbywa, możemy zobaczyć na filmie przygotowanym przez producenta na stronie ZipShota.
Danych techniczne wynalazku przedstawiają się następująco: statyw jest rzeczywiście bardzo lekki, waży bowiem niewiele ponad 300 gram. Po rozłożeniu osiąga wysokość 112 cm, posiada w pełni obrotową głowicę. Po złożeniu, w którym pomogą nam dwa troczki, jego rozmiar zmniejsza się do 38 cm, dzięki czemu bezproblemowo mieści się do wszystkich toreb, w tym również damskich (jak zapewnia producent na filmie promocyjnym). Dla użytkownika najważniejszy jednak jest maksymalny ciężar sprzętu, który konstrukcja powinna utrzymać. Tamrac zapewnia, że statyw poradzi sobie z aparatami, których waga nie przekracza ok 1361 g.
Z racji swoich ograniczeń (brak regulacji wysokości, limity wagowe sprzętu) statyw nadaje się przede wszystkim do zdjęć amatorskich, np. ujęć pamiątkowych z samowyzwalacza. Przydatny będzie jednak niejednemu foto-amatorowi, który zanim kupi profesjonalny, ciężki statyw, będzie mógł nauczyć się używać lżejszego i poręczniejszego narzędzia.