Zmarł Fred Herzog. Miał 88 lat

Zmarł Fred Herzog. Miał 88 lat
Źródło zdjęć: © © Ward Perrin / SUN
Justyna Kocur-Czarny

11.09.2019 09:04, aktual.: 26.07.2022 15:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Legendarny kanadyjski fotograf z Vancouver zmarł w wieku 88 lat.

Fred Herzog zmarł niespełna dwa tygodnie przed swoimi 89 urodzinami. Był znany przede wszystkim z fotografowania ulic i okolic Vancouver. Był pionierem kolorowej fotografii artystycznej.

Herzog pochodził z Niemiec, ale do Vancouver przybył w 1952 roku. Zawodowo zajmował się fotografią medyczną dla lokalnych szpitali. W wolnym czasie spacerował, robiąc zdjęcia ludzi, budynków i wszystkiemu, co wpadło mu w oko. W swoich pracach skupiał się przede wszystkim na klasie pracującej.

Herzog był niezależnym fotografem, dopiero w 2007 roku miała miejsce jego pierwsza duża wystawa (fotograf miał wtedy 76 lat). Po tym wydarzeniu Herzog wydał książki ze swoimi pracami poświęcone przede wszystkim Vancouver. Po wystawie w Galerii Sztuki w Vancouver kariera Herzoga nabrała tempa. Galeria w Nowym Jorku zaczęła sprzedawać jego prace. Miał liczne wystawy w Europie.

Inspiracją dla fotografa były prace Walkera Evansa oraz Roberta Franka, który również zmarł w tym tygodniu.

Herzog jako jeden z pierwszych na świecie stworzył sztukę kolorowej fotografii. W latach 50. i 60. uważano ją za amatorską i krzykliwą, nie traktując zbyt poważnie. Ci, którzy chcieli być uważani za poważnych artystów, robili wyłącznie czarno-białe zdjęcia.

Herzog zastosował wyjątkową jakość filmu Kodachrome, aby podkreślić kolory i faktury. Dzięki kolorowym, a nie czarno-białym fotografiom sprawił, że jego sceny uliczne wydają się znacznie nowocześniejsze.

W 1994 roku Herzog powiedział "The Sun" , że musi działać szybko i pod wpływem impulsu, gdy spaceruje po mieście z trzymanym w ręku 35-mm aparatem Leica.

„Jeśli nie ufasz swoim instynktom, jeśli nie ufasz swojej pierwszej wizji, tracisz ją” - powiedział Herzog.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)