Zmarł Robert Freeman. Autor słynnych okładek albumów Beatlesów

Zmarł Robert Freeman. Autor słynnych okładek albumów Beatlesów12.11.2019 09:13
Zmarł Robert Freeman. Autor słynnych okładek albumów Beatlesów
Justyna Kocur-Czarny

W wieku 82 lat odszedł Robert Freeman. Sławę przyniosły mu zdjęcia zrobione na okładki albumów zespołu "The Beatles".

Brytyjski fotograf i grafik jest autorem najbardziej rozpoznawalnych okładek albumów zespołu "The Beatles". W latach 1963-1966 ściśle współpracował z zespołem. Był także autorem zdjęć do kalendarza Pirelli w 1964 roku.

Swoją karierę Freeman zaczął jako fotoreporter dla brytyjskiej gazety "The Sunday Times", dla której sfotografował między innymi Nikitę Chruszczowa w Kremlu. Wykonał także serię czarno-białych portretów muzyków jazzowych, w tym Johna Coltrane'a. To właśnie te zdjęcia przykuły uwagę członków zespołu "The Beatles".

420728178894768187

Robert Freeman jest autorem okładek albumów "With the Beatles", "Beatles for Sale", "Help" oraz "Rubber Soul". Pierwsza z nich powstała w hotelowym korytarzu. Fotograf ustawił członków zespołu bokiem do okna. Według wspomnień Paula McCartneya cała sesja zajęła niecałą godzinę.

Z kolei nietypowe zakrzywienie na okładce płyty "Rubber" to wynik przypadku. Freeman po zrobieniu zdjęcia, pokazał artystom za pomocą projektora jak mniej więcej będzie wyglądać zdjęcie na kwadratowej okładce. Beatlesom spodobały się zniekształcenia, które spowodował rzutnik i poprosili, aby okładka również była rozciągnięta.

420728178894964795

Pozy członków zespołu na okładce płyty "Help" miały przedstawiać tytuł albumu w alfabecie semaforowym (używanym niegdyś w żegludze). Ostatecznie w celach estetycznych zamiast "help" artyści ułożyli ręce w "nujv".

Na profilach Paula McCartney'a, Johna Lennona oraz Ringo Starr w mediach społecznościowych pojawiły się wpisy oddające hołd zaprzyjaźnionemu fotografowi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)