Zmarł Yannis Behrakis - zdobywca Pulitzera i fotograf agencji Reuters

Szanowany fotograf wojenny, który od 30 lat pracował dla agencji Reuters, laureat Pulitzera -Yannis Behrakis - zmarł w wieku 58 lat. Całe swoje życie poświęcił dokumentowaniu wydarzeń w najbardziej burzliwych miejscach na świecie.

Zdjęcie z serii, za którą Yannis Behrakis otrzymał nagrodę Pulitzera.
Zdjęcie z serii, za którą Yannis Behrakis otrzymał nagrodę Pulitzera.
Źródło zdjęć: © © Yannis Behrakis / Reuters
Monika Homan

Moją misją jest opowiedzieć ci historię, a następnie zdecydujesz, co chcesz robić. Moją misją jest upewnienie się, że nikt nie powie: "nie wiedziałem".

Misja Yannisa Behrakisa dobiegła końca. Jeden z najbardziej utytułowanych fotografów Reutera, zdobywca nagrody Pulitzera, fotoreporter z Grecji zmarł w wieku 58 lat. W swojej pracy skupiał się na najbardziej burzliwych wydarzeniach na świecie. Fotografował konflikty w Afganistanie i w Czeczenii, trzęsienie ziemi w Kaszmirze i powstanie w Egipcie w 2011 roku.

Obraz
© © CHARLY TRIBALLEAU / AFP

Behrakis urodził się w 1960 roku w Atenach, gdzie studiował fotografię. Wyjazd do Libii Muammara Kaddafiego był jego pierwszym zagranicznym zleceniem od agencji Reuters w 1989 roku. Wtedy jego zdjęcia pojawiły się na pierwszych stronach gazet. Od tamtej pory, nieprzerwanie przez 30 lat dokumentował wydarzenia w najbardziej burzliwych miejscach na świecie.

W 2000 roku w Sierra Leone, podczas wojny domowej Behrakis, wraz z trzema współpracownikami wpadli w zasadzkę, w której zginęło dwóch z nich, w tym przyjaciel Kurt Schork. To wydarzenie miało silny wpływ na greckiego fotografa.

W ostatnich latach fotograf spędził więcej czasu w swojej ojczyźnie dokumentując skutki kryzysu finansowego i napływ uchodźców do Europy.

W 2015 roku Behrakis otrzymał nagrodę Pulitzera za wielomiesięczną pracę nad dokumentacją życia uchodźców uciekających przed wojnami w Syrii i Afganistanie. Wtedy powstało jedno z jego najlepszych zdjęć - syryjskiego uchodźcy niosącego i całującego córkę.

Tego ranka wyszliśmy z hotelu i padało, a Yannis narzekał. W drodze do granicy widzieliśmy tych uchodźców i zaczął robić zdjęcia. Po chwili powiedziałem "OK, chodźmy". Behrakis odpowiedział: "Nie, nie, czekaj, nie mam zdjęcia". Czekałem w samochodzie, a on w końcu wrócił i powiedział "OK, mam je". Szukał tego obrazu.

W 2017 r. Yannis uruchomił projekt, który ma pomóc Reuterowi w stworzeniu bardziej zróżnicowanego zespołu fotografów.

[h4][url=https://tech.wp.pl/pioro-cyfrowe-czego-o-nim-nie-wiedziales-6352258234996353a]Pióro cyfrowe – czego o nim nie wiedziałeś?[/url][/h4]

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)