Znajduje się 10 miliardów lat świetlnych od nas. Teleskop Hubble’a ujął odległą galaktykę

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce… Właściwie, to nie wiemy za bardzo, co się w niej dokładnie dzieje. Wiemy jedynie to, że takowa istnieje, a wszystko to dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a, który niedawno wrócił do pracy po ponad miesięcznej przerwie.

Galaktyka MRG-M0138.
Galaktyka MRG-M0138.
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski

Kosmiczny Teleskop Hubble’a zarejestrował coś niesamowitego. Mowa o galaktyce MRG-M0138, która pełna jest obłoków gazowych, z których powstają nowe gwiazdy. Właściwie już mogły powstać, ponieważ galaktyka znajduje się od Ziemi w odległości 10 miliardów lat świetlnych, więc to, co teraz widzimy wydarzyło się niesamowicie dawno temu.

NASA wyjaśnia, że dostrzeżenie galaktyki MRG-M0138 było możliwe dzięki soczewkowaniu grawitacyjnemu. W bardzo dużym uproszczeniu chodzi o to, że teleskop Hubble’a zadziałał jak ogromne szkło powiększające, dzięki któremu można było dostrzec skupione wiązki światła. Wyjaśnia to owalny kształt obrazu.

Hubble Science: Gravitational Lensing, Nature’s Boost

Obraz na górze artykułu został zarejestrowany dzięki 8 różnym filtrom podczerwonym, które są zamontowane na 2 aparatach pomiarowych Kosmicznego Teleskopu Hubble’a – ACS oraz WFC 3. Zostały one zamontowane odpowiednio w 2002 oraz 2009 roku. Żaden z instrumentów nie wymagał naprawy podczas ostatniej misji, która koncentrowała się wokół wymiany uszkodzonego procesora komputera zarządzającego pracami teleskopu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)