Znajdź skradziony aparat w Sieci

Znajdź skradziony aparat w Sieci

Stolen Camera Finder
Stolen Camera Finder
Łukasz Łusiak
28.04.2011 20:51, aktualizacja: 01.08.2022 14:41

Ostatnio w polskiej blogosferze coraz częściej słyszy się o kradzieżach sprzętu fotograficznego. Jak odzyskać sprzęt? Z pomocą przychodzi Stolen Camera Finder.

Programista Matt Burns stworzył wyszukiwarkę, która umożliwia odnalezienie skradzionego sprzętu fotograficznego. W jaki sposób program znajduje aparat? Aplikacja wyszukuje w Internecie zdjęcia z numerem seryjnym skradzionego aparatu (jest on wbudowany w informację EXIF). Program korzysta z dwóch przeglądarek indeksujących: Flickr API oraz wtyczki do Google Chrome, która dyskretnie działa w tle i zapisuje numery seryjne zdjęć z każdej oglądanej strony. Numery seryjne i adresy są przechowywane w bazie danych, z której można uzyskać informacje o skradzionym aparacie.

Numer seryjny w programie można wprowadzić na dwa sposoby:

  • wpisać numer seryjny aparatu w specjalne pole.
  • za pomocą danych EXIF, które można wgrać, przeciągając zdjęcie na specjalne pole znajdujące się na stronie (funkcja ta działa tylko w przeglądarkach Firefox i Chrome).

Następnie program wyświetla listę stron internetowych, które zawierają zdjęcia zrobione za pomocą tego samego aparatu. Postanowiłem sprawdzić i swój aparat. Zgodnie z instrukcjami wrzuciłem zdjęcie na stronę i ... na szczęście mój aparat nie jest kradziony :)

Obraz

Usługa jest bezpłatna i dostępna na tej stronie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)