Znajdź swoją złotą godzinę na zdjęcia

Znajdź swoją złotą godzinę na zdjęcia11.01.2011 09:22
Sunset
Sunset
Łukasz Łusiak

Każdy, kto szuka złotej godziny na zrobienie zdjęć, powinien skorzystać z kalkulatorów, które pomogą ją wyznaczyć.

Złota godzina to termin określający krótki moment w trakcie dnia – tuż po wschodzie słońca oraz tuż przez jego zachodem – gdy światło słoneczne dostarcza nam specyficznego oświetlenia fotografowanych scen. Jest go jeszcze wystarczająco dużo do robienia zdjęć przy naturalnym świetle, ale zmienia się jego kolor i wydłużają się cienie. Zrobione w tym czasie zdjęcia są pełne czaru, tajemniczości i fascynującej gry barw.

420761758844868424

Co ciekawe, złota godzina wcale nie trwa godzinę i codziennie wypada o innej porze - zależnie od pory roku i naszego położenia. W polskich szerokościach geograficznych mamy możliwość jej znalezienia przez około dwie godziny. Rano, od mniej więcej 40 minut przed pojawieniem się tarczy słonecznej, aż do około pół godziny po wschodzie słońca, a później przez taki sam okres pod koniec dnia.

Jeśli chcemy wiedzieć, kiedy przychodzi ten moment w naszej okolicy, radzę skorzystać z internetowego kalkulatora, np. Twilight Calculator lub The Golden Hour Calculator. Wystarczy wpisać położenie geograficzne oraz dzień, a w rezultacie otrzymujemy wykres, który pomaga określić najlepszą porę na robienie zdjęć.

Źródło: Petapixel

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)