Znamy zwycięzców Black & White Spider Awards. Marek Lapis wielokrotnie wyróżniony

Znamy zwycięzców Black & White Spider Awards. Marek Lapis wielokrotnie wyróżniony

Fotografia czarno-biała jest według wielu fotografów bardziej wiarygodna – jej forma i surowość nie odwraca uwagi odbiorcy od prezentowanych treści, a nagroda Spider Awards jest uważana za najpoważniejszą w tej branży. Konkurs jest kierowany do fotografów, którzy upodobali sobie monochrom jako główną technikę, bez względu na to czy jest on cyfrowy, czy analogowy. Nominowane zdjęcia są nagradzane i wyróżniane w II etapie selekcji dokonywanej przez światowe jury.
Fotografia czarno-biała jest według wielu fotografów bardziej wiarygodna – jej forma i surowość nie odwraca uwagi odbiorcy od prezentowanych treści, a nagroda Spider Awards jest uważana za najpoważniejszą w tej branży. Konkurs jest kierowany do fotografów, którzy upodobali sobie monochrom jako główną technikę, bez względu na to czy jest on cyfrowy, czy analogowy. Nominowane zdjęcia są nagradzane i wyróżniane w II etapie selekcji dokonywanej przez światowe jury.
Źródło zdjęć: © © Probal Rashid / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Marcin Watemborski
10.12.2015 10:43, aktualizacja: 10.12.2015 11:43

Konkurs Black & White Spider Awards jest jedym z najbardziej znanych współzawodnictw w fotografii czarno-białej. Doroczna impreza promuje zdjęcia zawodowych fotografów i amatorów. W tegorocznej edycji uhonorowany zostało wielu znakomitych twórców, w tym Marek Lapis – poznański fotoreporter.

W konkursie wzięło udział 7686 fotgorafii z 74 krajów. Uczestnicy konkurowali ze sobą w aż 16 kategoriach, które dodatkowo były podzielone na edycje dla profesjonalistów oraz amatorów. Nagrodzone zdjęcia zostaną zaprezentowane 15 grudnia 2015 roku na specjalnym pokazie w galerii w Beverly Hills (Los Angeles) oraz w katalogu i filmie, którego premiera odbędzie sięw lutym 2016.
W konkursie wzięło udział 7686 fotgorafii z 74 krajów. Uczestnicy konkurowali ze sobą w aż 16 kategoriach, które dodatkowo były podzielone na edycje dla profesjonalistów oraz amatorów. Nagrodzone zdjęcia zostaną zaprezentowane 15 grudnia 2015 roku na specjalnym pokazie w galerii w Beverly Hills (Los Angeles) oraz w katalogu i filmie, którego premiera odbędzie sięw lutym 2016.© © Gertjan Van Geerenstein / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Wśród wyróżnionych znalazł się poznański fotograf – Marek Lapis – członek Polskiej Agencji Fotografów Forum. Zdobył on 2 wyróżnienia (w kategoriach: Children of the World oraz Photojournalism) i 2 nominacje do nagrody (kategorie: People oraz Sport).
Wśród wyróżnionych znalazł się poznański fotograf – Marek Lapis – członek Polskiej Agencji Fotografów Forum. Zdobył on 2 wyróżnienia (w kategoriach: Children of the World oraz Photojournalism) i 2 nominacje do nagrody (kategorie: People oraz Sport).© © Mario Bejagan Cardenas / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Pierwsze z wyróżnionych zdjęć przedstawia niesłyszące dzieci zebrane wokół pianina. Obraz ten stanowi zdjęcie otwarcia dla cyklu Marka pod tytułem „Pięć zmysłów”, w którym opowiada o życiu i postrzeganiu świata przez osoby z niepełnosprawnościami, w tym przypadku jest to upośledzenie zmysłu słuchu. Fotografia powstała podczas zajęć muzycznych dla niesłyszących dzieci, które poprze dotyk mogły czuć muzykę. To emocjonalne zdjęcie świetnie podkreśla jak w przypadku wykreślenia jednego ze zmysłów inne, jak np. dotyk, rozkwitają.
Pierwsze z wyróżnionych zdjęć przedstawia niesłyszące dzieci zebrane wokół pianina. Obraz ten stanowi zdjęcie otwarcia dla cyklu Marka pod tytułem „Pięć zmysłów”, w którym opowiada o życiu i postrzeganiu świata przez osoby z niepełnosprawnościami, w tym przypadku jest to upośledzenie zmysłu słuchu. Fotografia powstała podczas zajęć muzycznych dla niesłyszących dzieci, które poprze dotyk mogły czuć muzykę. To emocjonalne zdjęcie świetnie podkreśla jak w przypadku wykreślenia jednego ze zmysłów inne, jak np. dotyk, rozkwitają.© © Marek Lapis / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Drugie zdjęcie przedstawia zajście, które miało miejsce podczas zamieszek między zwolennikami lewicy oraz neonazistami w Berlinie. Przedstawia ono młodego chłopaka podczas aresztowania przez policję. Pokazuje on skutymi dłońmi znak zwycięstwa. Głęboki symboliczny wymiar tej fotografii daje do myślenia. By zrobić to zdjęcie Lapis musiał głęboko wejść w społeczność berlińskich zwolenników obu stron celem dowiedzenia się o tzw. „ustawkach”, gdzie po demonstracjach obu stron dochodzi do zamieszek. Tuż po zrobieniu tego zdjęcia Marek został odciągnięty przez policję i powalony na ziemię, po czym ledwo uniknął aresztowania.
Drugie zdjęcie przedstawia zajście, które miało miejsce podczas zamieszek między zwolennikami lewicy oraz neonazistami w Berlinie. Przedstawia ono młodego chłopaka podczas aresztowania przez policję. Pokazuje on skutymi dłońmi znak zwycięstwa. Głęboki symboliczny wymiar tej fotografii daje do myślenia. By zrobić to zdjęcie Lapis musiał głęboko wejść w społeczność berlińskich zwolenników obu stron celem dowiedzenia się o tzw. „ustawkach”, gdzie po demonstracjach obu stron dochodzi do zamieszek. Tuż po zrobieniu tego zdjęcia Marek został odciągnięty przez policję i powalony na ziemię, po czym ledwo uniknął aresztowania.© © Marek Lapis / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Oraz zachęcamy Was do zagłębienia się w fotografię czarno-białą, która zdecydowanie podkreśla symbolikę oraz treść zamkniętą w produkowanych przez nas obrazach.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Oraz zachęcamy Was do zagłębienia się w fotografię czarno-białą, która zdecydowanie podkreśla symbolikę oraz treść zamkniętą w produkowanych przez nas obrazach.© © Paul Kennedy / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Ximena Echague / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Tariq Zaidi / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Aernout Overbeeke / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Charles Mifsud / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © George Mayer / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Charlotte Gilliatt / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Oysten Glenne Kristiansen / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Mihai Florea / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Beat Mumenthaler / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Susanne Baumgartner / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Christine Fitzgerald / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Jack Dzamba / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Dianne Yudelson / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Peter K.C. Ho / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Samuel Hicks / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Frans Van Hoogstraten / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © James Peterson / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Michael McLaughlin / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Lynn Karlin / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Rolf Walther / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Sandy Scott / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Frans Van Hoogstraten / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Obraz
© © Ziaul Haque / [www.thespiderawards.com](http://www.thespiderawards.com/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)