Znamy zwycięzców Sony World Photography Awards. Polak na III miejscu!
Tomasz Padło zajął III miejsce w kategorii profesjonalnej "Krajobraz” w organizowanym przez World Photography Organisation konkursie Sony World Photography Awards 2018. W ten sposób uhonorowano jego cykl zdjęć Greetings from Kazakhstan (Pozdrowienia z Kazachstanu), który ukazuje rozwój miast i zanieczyszczenie kraju.
Tomasz traktuje fotografię jako reprezentację rzeczywistości i wykorzystuje ją do promocji wiedzy, dlatego koncentruje się głównie na fotografii dokumentalnej.
Jest założycielem Fundacji Bezgranica, w ramach której, przy wsparciu Muzeum Historii Polski, zajmuje się eksponowaniem i opisywaniem zjawiska stabilności granic reliktowych. Od wielu lat zajmuje się badaniem problemu postrzegania przestrzeni. Z wykształcenia jest geografem i został powołany na stanowisko adiunkta w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zobaczcie jego nagrodzone prace:
Żadna z uzyskujących niepodległość republik byłego ZSRR nie miała chyba tak zniszczonego środowiska naturalnego jak Kazachstan. Zbyt intensywne czerpanie wody z Syr-darii przez gospodarstwa rolne przyczyniło się do zniknięcia Morza Aralskiego. Orka na milionach hektarów czarnoziemów wywołała erozję eoliczną, doprowadzając do niespotykanej degradacji gleby. A rejon Semipałatyńska zasłynął z prób jądrowych i będącego ich następstwem skażenia środowiska. Władze Kazachstanu od lat starają się zmienić jego negatywny wizerunek, między innymi poprzez promowanie atrakcji przyrodniczych. Szczególną formę przybrało to w Ałmaty, dawnej stolicy kraju, gdzie wiele placów budowy dekorowanych jest płachtami ukazującymi kazachskie krajobrazy. Tworzy to pewnego rodzaju dysonans w odbiorze tego kraju, zwłaszcza że Ałmaty to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Wymięte i brudne płachty mówią o tym kraju więcej, niż mogli przewidzieć ich pomysłodawcy.
Główna nagroda — tytuł Fotografa Roku i 25 000 dolarów — trafiła w ręce brytyjskiej artystki Alys Tomlinson za cykl Ex-Voto (Wotum). Jury podkreślało piękno realizacji, doskonałość techniczną i wrażliwość przedstawienia pielgrzymki jako odkrywczej podróży i ofiary składanej wyższej potędze.
Alys została wybrana spośród 10 zwycięzców kategorii konkursu profesjonalnego, których ogłoszono wraz ze zdobywcami drugich i trzecich miejsc. Zwyciężyła w kategorii Odkrycie.
Ex-Voto to osobisty projekt autorstwa londyńskiej fotografki. Na zwycięski cykl składają się formalne portrety, rozległe krajobrazy i małe, szczegółowe obrazy przedstawiające wota z miejsc pielgrzymek: Lourdes (Francja), Ballyvourney (Irlandia) i Grabarki (Polska).
Uwiecznione na wielkoformatowym filmie o wymiarach 5x4 obrazy odzwierciedlają tajemniczą ponadczasowość, obecną w miejscach duchowej kontemplacji.
Architektura
Gianmaria Gava (Włochy) za cykl Buildings (Budynki)
Współczesność
Fredrik Lerneryd (Szwecja) za cykl Slum Ballet
Kreatywność
Florian Ruiz (Francja) za cykl The White Contamination (Białe zanieczyszczenie)
Wydarzenia bieżące
Mohd Samsul Mohd Said (Malezja) za cykl Life Inside the Refugee Camp (Życie w obozie dla uchodźców)
Krajobraz
Luca Locatelli (Włochy) za cykl White Gold (Białe Złoto)
Świat natury i dzika przyroda
Roselena Ramistella (Włochy) za cykl Deep Land
Portret
Tom Oldham (Wielka Brytania) za cykl The Last of The Crooners (Ostatni śpiewak)
Sport
Balazs Gardi (Węgry) za cykl Buzkashi
[photo position="undefined"]125241[/photo]
Martwa natura
Edgar Martins (Portugalia) za cykl Siloquies and Soliloquies on Death, Life and Other Interludes (Monolog o Śmierci, Życiu i Innych Interludiach)
Fotograf Roku w kategorii młodzieżowej
Megan Johnson, (USA), 16 l. za zdjęcie Still
Fotograf Roku w konkursie studenckim
Samuel Bolduc, (Kanada), 20 l. za cykl The Burden
Wkonkursie otwartym zwyciężył Veselin Atanasov.
Warto przypomnieć, że w konkursie otwartym, w kategorii Dzika Przyroda zwyciężyła Polka - Justyna Zduńczyk.
Na 11. edycję Sony World Photography Awards fotografowie z ponad 200 krajów zgłosili przeszło 320 000 prac, wśród których nie brakuje najwybitniejszych światowych fotografii z ubiegłego roku. Coroczna pokonkursowa wystawa w Londynie gromadzi największe, uznane i rozkwitające talenty z całego świata.
Przyjmowanie zgłoszeń na konkurs Sony World Photography Awards 2019 rozpocznie się 1 czerwca 2018 r. Prace można bezpłatnie zgłaszać na stronie www.worldphoto.org