Znana retuszerka zablokowana na Facebooku za zdjęcia z II wojny światowej

Olga Szirnina to rosyjska retuszerka, specjalizująca się w koloryzacji. Głównym tematem jej prac są sceny z okresu II wojny światowej, na których oczywiście roi się od symboli systemów totalitarnych. Nie spodobało się to algorytmom Facebooka, w związku z czym artystka została zablokowana. Czy słusznie?

Znana retuszerka zablokowana na Facebooku za zdjęcia z II wojny światowej
Źródło zdjęć: © © Olga Szirnina / [Instagram](https://www.instagram.com/p/B9NUBQchUh2/)
Marcin Watemborski

O twórczości Olgi Szirniny pisaliśmy już na Fotoblogii. Wtedy pokazywaliśmy selekcje zdjęć, dotyczącą radzieckich snajperek podczas II wojny światowej. Retuszerka umiłowała sobie ten niechlubny okres historii XX wieku jako jeden z głównych tematów swojej pracy, za co przyszło jej zapłacić w mediach społecznościowych.

Konta Olgi w social mediach niejednokrotnie były zawieszane, ale teraz artystka obawia się, że jej twórczość zniknie na zawsze. Po kolejnej blokadzie konta jedna z najlepszych kolorystek na świecie boi się całkowitego bana. Powód, dla którego jej zdjęcia są zgłaszane i łapią je algorytmy, jest dość prosty. Na zdjęciach często widać swastyki, sierp i młot czy inne symbole władzy totalitarnej.

Pierwsze ostrzeżenie w mediach społecznościowych Olgi pojawiło się we wrześniu 2019 roku na Instagramie. Dotyczyło ono naruszenia polityki przemocy, a zdjęcie przedstawiało grupę nazistów. Później artystka dostała informację, że jej konto może zostać usunięte, jeśli będzie publikowała prace o podobnym charakterze. Jakiś czas po tym wydarzeniu, profil Szirniny zniknął z Instagrama, jak również z Facebooka – była to czasowa blokada. Zdjęcia, które były uważane przez algorytmy i pracowników za niebezpieczne, zniknęły z profili.

Podobna sytuacja powtórzyła się jeszcze kilka razy. Wiele prac zostało usuniętych, a kolorystka zaczęła się poważnie przejmować sprawą. Olga mówi, że "pracuje na historycznych zdjęciach, a te nie mogą być poprawiane", co jest w pełni zrozumiałe. Jednak jak widać nie dla wszystkich. Historii nie można fałszować.

Więcej prac Olgi znajdziecie na jej Instagramie, póki jeszcze jest.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)