Znane marki odzieżowe pozwane przez fotografa za bezprawne wykorzystanie zdjęcia Tupaca Shakura

Znane marki odzieżowe pozwane przez fotografa za bezprawne wykorzystanie zdjęcia Tupaca Shakura

Znane marki odzieżowe pozwane przez fotografa za bezprawne wykorzystanie zdjęcia Tupaca Shakura
Źródło zdjęć: © © Danny Clinch / [Time](http://time.com/4486307/tupacshakurphoto/)
Marcin Watemborski
09.06.2017 07:51, aktualizacja: 26.07.2022 18:28

Firmy Forever 21 oraz Urban Outfitters zostały pozwane przez Danny'ego Clincha. Fotograf jest autorem zdjęcia, na którym widnieje Tupac Shakur, znany raper, zmarły w 1996 roku.

Tupac Shakur to ikona świata raperów lat 90. Zmarł 13 września 1996 roku w wyniku strzelaniny. Tupac otrzymał 5 strzałów, z czego 2 trafiły w jego klatkę piersiową. Odszedł 6 dni po zdarzeniu. Do dziś jest znany jako wybitny wokalista oraz aktywista.

Zdjęcie, które zrobił Danny Clinch, powstało na potrzeby magazynu "Rolling Stone" w 1993 roku i pojawiło się na jego okładce w 1996. Pech chce, że dwie marki odzieżowe nie zainteresowały się dokładnie prawami autorskimi znanego zdjęcia i bez zezwolenia wykorzystały je na koszulkach.

Zdenerwowany Clinch zażądał 600 tysięcy dolarów odszkodowania, zakazu dalszego użytkowania zdjęcia oraz... zniszczenia wszystkich koszulek, które pozostały w sprzedaży. Przyznacie, że jego żądania są duże, ale cóż – cena za bezmyślność i łamanie prawa musi być wysoka, zwłaszcza gdy osoba naruszająca jawnie prawo autorskie nieźle na tym zarobiła.

Według PDN Forever 21 oraz Urban Outfitters to firmy, które niejednokrotnie były już pozywane za łamanie prawa autorskiego i kradzież czyichś dóbr intelektualnych. Póki co żadna z firm nie odpowiedziała na pozew Clincha.

Historię zdjęcia poznacie na stronie Time.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)