Znany fotoreporter, David Gilkey, został zastrzelony w Afganistanie

Znany fotoreporter, David Gilkey, został zastrzelony w Afganistanie

Znany fotoreporter, David Gilkey, został zastrzelony w Afganistanie
Marcin Watemborski
07.06.2016 07:21, aktualizacja: 26.07.2022 19:01

Gilkey był docenionym fotoreporterem stacji NPR. Zdobył liczne nagrody fotograficzne. On i jego tłumacz – Zabihullah Tamanna – zostali ostrzelani w niedzielę podczas pierwszego dnia pobytu w Afganistanie, w jednym z najbardziej niebezpiecznych regionów kraju.

David Gilkey, fotoreporter National Public Radio oraz jego afgański tłumacz, Zabihullah Tamanna, zostali ostrzelani w ramach ataku na eskortujący ich konwój. Była to zasadzka talibów. Do zdarzenia doszło w prowincji Helmand, która jest jedną z najniebezpieczniejszych w Afganistanie. Dziennikarz pracował nad materiałem pokazującym obecny stan kraju.

Laura Sydell z NPR, która była odpowiedzialna za informację o odejściu Gilkeya wspomina, że władze stacji zapamiętały go jako człowieka, który rozsiewał dookoła siebie aurę życzliwości i dobra – jako człowiek oraz fotoreporter.

David Gilkey - Photographing Haiti

Gilkey był jednym z pierwszych fotografów, którzy pojawili się w Afganistanie w 2001 roku, podczas prowadzenia akcji przez siły Stanów Zjednoczonych. Był również z nimi w Iraku. W 2009 roku dokumentował zajścia w Gazie, w 2010 tragiczne trzęsienie ziemi na Haiti oraz epidemię eboli w Liberii (2015). Oprócz tego fotografował konflikt w Rwandzie, na Bałkanach oraz Somalii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)