Zobacz, jak fluorowe powłoki soczewek ochronią nowe obiektywy Nikona

Zobacz, jak fluorowe powłoki soczewek ochronią nowe obiektywy Nikona
Krzysztof Basel

15.05.2014 15:13, aktual.: 26.07.2022 19:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fluorowe powłoki użyte do ochronnej soczewki meniskowej mają odpychać wodę, kurz i brud. Oto nagranie, które prosto i jasno pokazuje, jak nowy system działa w praktyce.

Fluorowe powłoki zostały użyte w najnowszym obiektywie AF-S Nikkor 400mm f/2.8E FL ED VR, o którym niedawno pisałem. Ten film pokazuje zastosowanie tego rozwiązania:

Superteleobiektyw AF-S Nikkor 400mm f/2.8E FL ED VR ma nowo zaprojektowany układ optyczny, który składa się z 16 soczewek w 12 grupach (w tym dwie soczewki z fluorytu i dwie ze szkła ED). Dzięki użyciu dwóch przednich soczewek z fluorytu przednia część obiektywu jest lżejsza, a środek ciężkości przesunął się do tyłu. Ma to zapewnić większy komfort fotografowania oraz większą stabilność teleobiektywu.

Producent chwali się, że elementy te charakteryzują się lepszą jakością optyczną: osiągają wyższą szybkość transmisji, minimalną aberrację chromatyczną i dyspersję znacznie niższą niż szkło Super ED. W konstrukcji zastosowano też przeciwodblaskową powłokę nanokrystaliczną Nano Crystal Coat, która ma ograniczyć refleksy oraz efekt flary na zdjęciach. Nowy Nikkor 400mm f/2.8E FL ED VR został wyposażony w ochronną soczewkę meniskową, a producent dostarcza go z filtrem neutralnym. Z tyłu obiektywu znajduje się uchwyt na filtry.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)