Zobacz, jak fotograf ustawia zdjęcie reporterskie. To się nie godzi!

Zobacz, jak fotograf ustawia zdjęcie reporterskie. To się nie godzi!

Zobacz, jak fotograf ustawia zdjęcie reporterskie. To się nie godzi!
Marcin Watemborski
18.01.2018 10:57, aktualizacja: 26.07.2022 18:10

Jak stary jest świat konkursów fotograficznych, tak stary jest temat ustawiania zdjęć, by otrzymać nagrodę. Kiedyś było to zdecydowanie trudniejsze do weryfikacji. Zobaczcie filmik, w którym jawnie widać jak ludzie pozują fotografowi, by mógł zrobić wymarzone zdjęcie ”reporterskie”.

Jeden z fotografów Associated Press – A. M. Ahad – był na stacji kolejowej w Bangladeszu, gdy zobaczył tę dziwną akcję. Kilku fotografów robiło zdjęcie pozującym ludziom z kilku rożnych kątów. Kobieta, która wychylała się z okna przybierała błagalną pozę – na pewno nie była to sesja modowa...

Zmysł dziennikarski Ahada nigdy nie śpi i w tym wypadku również był czujny. Fotograf nagrał całą sytuację, gdzie widać niepochlebne zachowanie fotografów. Według niego może to być ustawianie zdjęcia, które ma trafić na konkurs fotograficzny. Cóż – jurorzy uwielbiają emocjonalne zdjęcia.

Sytuacje, w których dworce są oblegane mają miejsce podczas Bishwa Ijtema oraz Eld al-Adha, czyli dorocznego zjazdu oraz świąt muzułmańskich. Oczywiście nie brakuje tam również turystów i fotografów, pragnących nagród, którzy przybywają z Malezji lub Chin, by ująć atmosferę wydarzeń. Według Ahada bieganie z aparatem i wciskanie obiektywu w twarz każdej napotkanej osobie to psucie wizerunku profesjonalnych fotografów, z czym trudno się nie zgodzić.

Ludzie nie wiedzą jak zachować się, gdy są fotografowani i myślą, że normalne jest pozowanie dla kogoś z wielkim aparatem, gdy ich o to prosi. W ten sposób wyrabiają sobie zdanie na temat fotografów i to bardzo, bardzo błędne. Zdecydowanie niektórym brakuje obycia.

Ahad podsumowuje całą sytuację jednym, krótkim zdaniem, kierowanym do samozwańczych fotoreporterów: ”Po prostu zostańcie w domu, na miłość boską...”

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)