Zobacz, jak powstaje Szopka Krakowska Stanisława Malika

Zobacz, jak powstaje Szopka Krakowska Stanisława Malika

Zobacz, jak powstaje Szopka Krakowska Stanisława Malika
Źródło zdjęć: © © Piotr Tumidajski / FORUM
Marcin Watemborski
05.12.2019 07:18, aktualizacja: 26.07.2022 15:06

Co roku w Krakowie odbywają się konkursy na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Dzisiaj, 5 grudnia 2019 roku zaczyna się 77. Edycja konkursu Szopek Krakowskich. Na Rynku Głównym pojawi się wiele pięknych konstrukcji.

Szopki Krakowskie to tradycja bożonarodzeniowa, która kultywowana jest od lat. Są to bardzo bogato zdobione, wielowieżowe sceny, które swoją architekturą nawiązują do Krakowa. Oczywiście głównym tematem są Święta Bożego Narodzenia. Krakowskie szopkarstwo jest wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

To jedna z najstarszych chrześcijańskich polskich tradycji. W II połowie XIX wieku pojawiły się widoczne cechy, odróżniające szopki wykonywane w Krakowie od innych polskich konstrukcji. Stało się tak głównie za sprawą specyficznych wzorców architektonicznych miasta. Szopki te były smukłe, wysokie i bardzo bogato zdobione – zupełnie jak ówczesne kościoły. Za stworzenie tej formy artystyczno-rzemieślniczej odpowiadali rzemieślnicy z wsi i miasteczek ościennych Krakowa: Krowodrzy, Zwierzyńca, Czarnej Wsi, Grzegrzółek oraz Ludwinowa.

Obraz
© © Piotr Tumidajski / FORUM

Za twórcę najbardziej dojrzałej formy Szopki Krakowskiej uważany jest Michał Ezenekier – murarz i kaflarz z Krowodrzy. Niestety w zbiorach muzealnych zachowała się tylko jedna oryginalna szopka Ezenekiera, pochodząca z lat 80 XIX wieku.

Konkurs Szopek Krakowskich to piękna tradycja

Po to, by uczcić dziedzictwo kulturowe, co roku w Krakowie organizowane są konkursy Szopek Krakowskich. Dzisiaj, 5 grudnia 2019 roku, odbędzie się już 77. edycja konkursu, w którym rzemieślnicy zaprezentują swoje prace.

Obraz
© © Piotr Tumidajski / FORUM

Tradycyjnie szopkarze zbierają się na Rynku Głównym w Krakowie i rozstawiają swoje dzieła na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. O godzinie 12 rozebrzmi hejnał, po którym ruszy korowód twórców i przejdzie wokół Rynku. Ogłoszenie wyników nastąpi 8 grudnia o godzinie 14 w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory. Wszystkie szopki będą prezentowane na wystawie pokonkursowej.

Tradycyjne rzemiosło, które nie umiera

Na zdjęciach możecie zobaczyć Stanisława Malika. Na potrzeby stworzenia dorocznego projektu zaadaptował swoją kuchnię na pracownię artystyczną. Budowanie Szopek Krakowskich to tradycja, która jest kultywowana w jego rodzinie z dziada pradziada.

Obraz
© © Piotr Tumidajski / FORUM

Zwróćcie uwagę na detale, jak malutkie witraże, przez które przebija światło, wszelkie kolorowe elementy, dachy wieżyczek. Wszystko jest dopracowane w najmniejszym szczególe i trzeba przyznać, że robi wrażenie. Realizacja takiego projektu wymaga nie lada zmysłu artystycznego i cierpliwości. Ta forma modelarstwa to naprawdę piękny hołd dla polskiej kultury.

Obraz
© © Piotr Tumidajski / FORUM
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)