Zobacz, jak Rosjanie podglądali Polaków. Oto sowieckie aparaty szpiegowskie

Zobacz, jak Rosjanie podglądali Polaków. Oto sowieckie aparaty szpiegowskie

Zobacz, jak Rosjanie podglądali Polaków. Oto sowieckie aparaty szpiegowskie
Źródło zdjęć: © © KGB Spy Museum / [You Tube](https://youtu.be/QbHT4a0kzQs)
Monika Homan
10.01.2019 11:39, aktualizacja: 26.07.2022 16:00

Aparaty były jednym z ważniejszych narzędzi tajnych agentów KGB. W Nowym Jorku powstało muzeum, w którym prezentowane są eksponaty i opowiadana jest historia oraz przedstawiane są techniki agentów Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego. Znajdziecie tam ponad 3 tysiące różnych aparatów.

"KGB Spy Museum" ("Muzeum szpiegów KGB") w Nowym Jorku to jedyne muzeum na świecie, które koncentruje się na operacjach szpiegowskich KGB. Odwiedzający je turyści mogą poznać historię i zrozumieć metody organizacji tajnych działań Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR. Wystawa obejmuje kolekcję przedmiotów, które ujawniają strategię i metody wybitnych agentów, leżące u podstaw wielu tajnych, odbytych operacji.

Celem "KGB Spy Museum" jest przedstawienie działań szpiegowskich i wywiadowczych w sposób edukacyjny oraz podkreślenie wagi ludzkiej inteligencji oraz tego, jak ogromny wpływ mieli szpiedzy na wydarzenia na świecie.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]

Wśród eksponatów znajdziemy całą gamę aparatów szpiegowskich, które były jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych urządzeń w tajnych operacjach KGB. Szpiedzy nie mieli czasu na robienie zdjęć, więc ich aparat musiał być zawsze w gotowości i nie mógł rzucać się w oczy. Zwykle agenci fotografowali dokumenty, paszporty, ludzi, miejsca, wynalazki, broń czy wyposażenie wojskowe. W muzeum można zobaczyć różne rodzaje aparatów - ukryte, które udają inne przedmioty, miniaturowe, lub aparaty kopiujące. Niektórych z nich można nawet dotknąć. W sumie znajduje się tam około 3500 eksponatów.

Założycielem jest Julius Urbaitis. Wcześniej podobny obiekt utworzył na Litwie, w mieście Kaunas. Tam powstało muzeum KGB w bunkrze przeciwatomowym.

KGB Spy Museum. Spy camera Ajax F-21

Na stronie internetowej "KGB Spy Museum" możecie nawet spróbować odnaleźć aparat ukryty na zdjęciach szpiegów.

Więcej o aparatach szpiegowskich:

Zobacz też: Cybersejf – jak stworzyć bezpieczne hasło?
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)