Zobacz jak Seb Janiak zmienił skrzydła owadów w przepiękne kwiaty

[h2]Co to jest mimesis?[/h2]
[h2]Co to jest mimesis?[/h2]
Źródło zdjęć: © © Seb Janiak "Aphyllae Maleakht" / [www.sebjaniak.com](http://www.sebjaniak.com/)
Marcin Watemborski

12.11.2015 13:21, aktual.: 19.03.2020 21:00

Francuski fotograf o polskich korzeniach – Seb Janiak – stworzył serię pod tytułem „Mimesis”. Artysta wpadł na świetny pomysł – na podstawie zdjęć skrzydeł różnych owadów stworzył imitację (grec. Mimesis) rozkwitających kwiatów bez wykorzystania efektów specjalnych ani Photoshopa. Korzystał tylko z technik analogowych. Efekt zatrzymany na odbitkach w rozmiarze 180x180 cm jest powalający!

Mimesis to termin stosowany w krytyce literackiej oraz filozofii. Ma szeroki zakres znaczeń, które obejmują imitację, naśladowanie, nieuzasadnione podobieństwo, receptywność, reprezentację, mimikę, akt ekspresji, akt podobieństwa i prezentacji siebie. W starożytności był to jeden z najpopularniejszych nurtów w sztuce do czasów Platona.

Wiele gatunków zwierząt w procesie ewolucji wypracowało sobie formę przetrwania, jaką jest kamuflaż. Owady bardzo często upodobniają się do kwiatów, co ułatwia im ukrycie się przed drapieżnikami lub wręcz przeciwnie – wtopienie się w otoczenie w celu łatwiejszego zdobycia pożywienia.

Seb Janiak był jednym z prekursorów ery cyfryzacji w latach 80. Używał kamery cyfrowej i narzędzi do edycji wideo na potrzeby fotografii. W 2008 roku ustalił jednak inne priorytety – zagłębienie się w techniki analogowe w tym w podwójną ekspozycję oraz fotomontaż inspirowany pracami takich artystów jak: Henry Peach Robinson, Edouard Baldus, Oscar Gustave Rejlanderen czy Legray.
Seb Janiak był jednym z prekursorów ery cyfryzacji w latach 80. Używał kamery cyfrowej i narzędzi do edycji wideo na potrzeby fotografii. W 2008 roku ustalił jednak inne priorytety – zagłębienie się w techniki analogowe w tym w podwójną ekspozycję oraz fotomontaż inspirowany pracami takich artystów jak: Henry Peach Robinson, Edouard Baldus, Oscar Gustave Rejlanderen czy Legray.© © Seb Janiak "Fecunditatis" / [www.sebjaniak.com](http://www.sebjaniak.com/)
Dawni francuscy i angielscy fotografowie eksplorowali techniki fotograficzne w poszukiwaniu kreatywnych form wyrazu. Pierwsze pokolenie tych artystów postawiło sobie za cel udowodnienie tego, że fotografia jest nową formą malarstwa – jest malowaniem światłem.
Dawni francuscy i angielscy fotografowie eksplorowali techniki fotograficzne w poszukiwaniu kreatywnych form wyrazu. Pierwsze pokolenie tych artystów postawiło sobie za cel udowodnienie tego, że fotografia jest nową formą malarstwa – jest malowaniem światłem.© © Seb Janiak "Hibiscus Trinium" / [www.sebjaniak.com](http://www.sebjaniak.com/)
Autor cyklu „Mimesis” przed fotografowaniem zawsze szkicuje swój nowy pomysł na kartce papieru, próbuje zwizualizować go, by później nie tracić czasu oraz materiałów.
Autor cyklu „Mimesis” przed fotografowaniem zawsze szkicuje swój nowy pomysł na kartce papieru, próbuje zwizualizować go, by później nie tracić czasu oraz materiałów.© © Seb Janiak "Lacus Luxuriae" / [www.sebjaniak.com](http://www.sebjaniak.com/)
Prace Janiaka powstały w jego atelier w Paryżu. Proces tworzenia jednego fotomontażu trwał bardzo długo. Na początku fotograf musiał znaleźć odpowiednie owady pasujące do jego wizji – w tym celu odwiedzał wiele sklepów oraz kolekcjonerów. Po kilku tygodniach dobierania odpowiednich elementów, przycinania fragmentów skrzydeł oraz tworzenia kwiatowej kompozycji był gotowy by uwiecznić efekt.
Prace Janiaka powstały w jego atelier w Paryżu. Proces tworzenia jednego fotomontażu trwał bardzo długo. Na początku fotograf musiał znaleźć odpowiednie owady pasujące do jego wizji – w tym celu odwiedzał wiele sklepów oraz kolekcjonerów. Po kilku tygodniach dobierania odpowiednich elementów, przycinania fragmentów skrzydeł oraz tworzenia kwiatowej kompozycji był gotowy by uwiecznić efekt.© © Seb Janiak "lubhyati Solitudinis" / [www.sebjaniak.com](http://www.sebjaniak.com/)
Od 2012 do 2014 roku Seb Janiak stworzył 22 dzieła z cyklu Mimesis. W obecnej chwili artysta pracuje nad dwoma innymi projektami ale rozważa kontynuowanie serii.
Od 2012 do 2014 roku Seb Janiak stworzył 22 dzieła z cyklu Mimesis. W obecnej chwili artysta pracuje nad dwoma innymi projektami ale rozważa kontynuowanie serii.© © Seb Janiak "lubon Tranquillitatis" / [www.sebjaniak.com](http://www.sebjaniak.com/)
Zdjęcia zostały wykorzystane za zgodą autora.
Zdjęcia zostały wykorzystane za zgodą autora.© © Seb Janiak "Ornithogale Vénusiaïs" / [www.sebjaniak.com](http://www.sebjaniak.com/)
Obraz
© © Seb Janiak "Precognitus Christium" / [www.sebjaniak.com](http://www.sebjaniak.com/)
Obraz
© © Seb Janiak "Tradescantia Ganymedia" / [www.sebjaniak.com](http://www.sebjaniak.com/)
Obraz
© © Seb Janiak "Vaporum" / [www.sebjaniak.com](http://www.sebjaniak.com/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)