Zobacz, jak wykonano ostatnie 36 klatek filmu Kodachrome [wideo]

Fot. www.stevemccurry.com
Fot. www.stevemccurry.com
Olga Drenda

15.01.2013 08:30, aktual.: 26.07.2022 20:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kodachrome to film legenda, który w 2009 roku, po 74 latach, przestał być produkowany. Ostatnia rolka trafiła w ręce fotografa, który dobrze ją wykorzysta. Zobaczcie, jak z filmem pracował wielokrotny laureat World Press Photo, legendarny fotoreporter Steve McCurry, któremu towarzyszyła ekipa wideo National Geographic.

Na YouTube jest dostępny dokument przygotowany przez ekipę „National Geographic”, który opowiada o podróży fotografa w poszukiwaniu ujęć wartych uwiecznienia na ostatniej rolce Kodachrome'a. McCurry wybrał najbardziej ruchliwe, pulsujące życiem miejsca, w których tematy same podsuwają się pod nos – Nowy Jork i Bombaj.

Fotograf nie daje się jednak rozproszyć, pracuje cierpliwie i wytrwale. 30-minutowy dokument jest świetną lekcją uważności dla każdego fotografa (Steve McCurry jest znany jako świetny doradca i nauczyciel). Trzeba przyznać, że Kodachrome doczekał się pożegnania we wspaniałym stylu.

National Geographic: The Last Roll of Kodachrome

Kodachrome to pierwszy film barwny, który trafił do szerokiego użytku w fotografii i kinie. Wprowadzony do powszechnej sprzedaży w 1935 roku przez firmę Eastman Kodak, cieszył się popularnością przez kolejne 74 lata. Korzystali z niego Walker Evans czy Dorothea Lange, zdjęcia wykonane przy użyciu tego filmu trafiały na łamy „Life'a”.

Dzięki temu, a także popularności w kinie Kodachrome stał się częścią amerykańskiej wyobraźni do tego stopnia, że w latach 70. Paul Simon poświęcił mu jeden ze swoich przebojów. Epoka Kodachrome'a zakończyła się w 2009 roku. Konkurencja ze strony coraz powszechniejszej fotografii cyfrowej była już nie do odparcia, więc Eastman Kodak podjął decyzję o zaprzestaniu produkcji.

[solr id="fotoblogia-pl-48804" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/2707,darmowe-wideolekcje-z-mistrzem-stevem-mccurry-wideo" _mphoto="121-203x168-e9fd6e92ac4dde92b2a3.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2556[/block]

Jeden z najbardziej znanych portretów wszech czasów – wykonany w 1984 roku dla „National Geographic” portret afgańskiej dziewczynki Sharbat Gula - również powstał na Kodachrome. Steve McCurry, autor tego zdjęcia, nie krył swojej sympatii dla tego filmu.

We wczesnym okresie mojej pracy zawodowej używałem głównie Kodachrome'a i wiele moich najbardziej znanych zdjęć powstało przy użyciu tego filmu - mówił McCurry.

36 fotografii z ostatniej rolki Kodachrome'a można zobaczyć na stronie fotografa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)