Pierwsza animacja, dzięki której poczujesz się jak na powierzchni komety

Cztery lata temu po raz pierwszy udało się wylądować na komecie. Po dziesięcioletniej podróży do 67P Churyumov-Gerasimenko, lądownik Philae przybył na jej powierzchnię i mimo małej awarii, udało się przesłać pierwsze zdjęcia z powierzchni. Teraz możemy zobaczyć coś znacznie lepszego!

Pierwsza animacja, dzięki której poczujesz się jak na powierzchni komety
Źródło zdjęć: © © [ESA/Rosetta](https://imagearchives.esac.esa.int/index.php?/category/410)
Monika Homan

6 sierpnia 2016 roku sonda kosmiczna Rosetta dotarła do komety 67P i po serii manewrów weszła w jej orbitę. Znajdowała się ona wtedy w odległości 510 milionów km od Słońca. Misja, z jaką wysłana została sonda, zakończyła się powodzeniem - wypuszczony przez nią lądownik Philae po raz pierwszy w historii wylądował na powierzchni komety. Wyposażony w kamerę z matrycą CCD o rozdzielczości 1024 × 1024 pikseli oraz zestaw 7 mikrokamer, wykonujących zdjęcia panoramiczne wykonał serię zdjęć powierzchni.

Dziś możemy zobaczyć sekundowy, poklatkowy film złożony z kilku zdjęć wykonanych na komecie w czerwcu 2016 roku. Zdjęcia zostały udostępnione przez ESA w internetowym archiwum zdjęć.

Użytkownik Twittera @landru79 złożył te zdjęcia w animację, dzięki czemu na udostępnionym przez niego gifie możemy zobaczyć, jak wygląda kometa z poziomu gruntu.

Obraz
© ©[ESA/Rosetta](http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/13/cometwithaview/)

Wygląda… kosmicznie. Poruszające się jasne punkty to gwiazdy, które poruszają się płynnie w dół kadru, w tle oraz cząstki pyłu, odbijające światło na pierwszym planie. @landru79 zapowiada dalsze prace nad obrazami przesłanymi z komety 67P. Ciekawe, co będzie następne.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)