Pierwsza animacja, dzięki której poczujesz się jak na powierzchni komety

Pierwsza animacja, dzięki której poczujesz się jak na powierzchni komety
Źródło zdjęć: © © [ESA/Rosetta](https://imagearchives.esac.esa.int/index.php?/category/410)
Monika Homan

25.04.2018 07:49, aktual.: 26.07.2022 18:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cztery lata temu po raz pierwszy udało się wylądować na komecie. Po dziesięcioletniej podróży do 67P Churyumov-Gerasimenko, lądownik Philae przybył na jej powierzchnię i mimo małej awarii, udało się przesłać pierwsze zdjęcia z powierzchni. Teraz możemy zobaczyć coś znacznie lepszego!

6 sierpnia 2016 roku sonda kosmiczna Rosetta dotarła do komety 67P i po serii manewrów weszła w jej orbitę. Znajdowała się ona wtedy w odległości 510 milionów km od Słońca. Misja, z jaką wysłana została sonda, zakończyła się powodzeniem - wypuszczony przez nią lądownik Philae po raz pierwszy w historii wylądował na powierzchni komety. Wyposażony w kamerę z matrycą CCD o rozdzielczości 1024 × 1024 pikseli oraz zestaw 7 mikrokamer, wykonujących zdjęcia panoramiczne wykonał serię zdjęć powierzchni.

Dziś możemy zobaczyć sekundowy, poklatkowy film złożony z kilku zdjęć wykonanych na komecie w czerwcu 2016 roku. Zdjęcia zostały udostępnione przez ESA w internetowym archiwum zdjęć.

Użytkownik Twittera @landru79 złożył te zdjęcia w animację, dzięki czemu na udostępnionym przez niego gifie możemy zobaczyć, jak wygląda kometa z poziomu gruntu.

Obraz
© ©[ESA/Rosetta](http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/13/cometwithaview/)

Wygląda… kosmicznie. Poruszające się jasne punkty to gwiazdy, które poruszają się płynnie w dół kadru, w tle oraz cząstki pyłu, odbijające światło na pierwszym planie. @landru79 zapowiada dalsze prace nad obrazami przesłanymi z komety 67P. Ciekawe, co będzie następne.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)