Zobacz, jak wyglądało życie dzieci na polskich wsiach w 1920 roku

Zobacz, jak wyglądało życie dzieci na polskich wsiach w 1920 roku
Źródło zdjęć: © Źródło: [Guy Jones / YouTube](https://youtu.be/A_HeYFC9o7I)
Monika Homan

04.01.2019 14:33, aktual.: 26.07.2022 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niemal stuletni film przedstawia, jak wyglądało życie polskich i serbskich dzieci we wsiach, tuż po zakończeniu I wojny światowej. Dzieci pracowały w gospodarstwach, żyjąc w biedzie i często chodząc nawet bez butów.

Guy Jones zajmuje się restaurowaniem starych filmów. Na jego kanale znajdziecie prawie trzysta nagrań z całego świata, które pokazują, jak wyglądało życie w rożnych miejscach Europy pod koniec XIX i na początku XX wieku. Jeden z tych filmów nakręcony został w 1920 roku na Polskich i Serbskich wsiach. Jego pierwsza część pokazuje Serbskie wsie, a od 5 minuty możemy zobaczyć polskie dzieci.

1920 - Vignettes of Children in Serbia and Poland Post-WW1

W okresie międzywojennym ludność wiejska stanowiła zdecydowaną większość mieszkańców Polski. Tylko nieliczni wykonywali zawody pozarolnicze. Ogromnym problemem było w tamtym czasie przeludnienie wsi. Wynikało ono z faktu, że zbyt słabo rozwinięty przemysł nie był w stanie dać pracy wszystkim osobom mieszkającym na wsi. Szacuje się, że na 100 hektarów gruntów rolnych w latach trzydziestych przypadało aż 81 osób. Taka sytuacja zmusiła wielu Polaków do emigracji.

Obraz
© Źródło: [Guy Jones / YouTube](https://youtu.be/A_HeYFC9o7I)

Mieszkańcy wsi różnili się stylem życia i położeniem materialnym. Najwyższy poziom życia był na terenie dawnego zaboru pruskiego, a najniższy na Kresach Wschodnich. Sytuacja rodziny zależała głównie od ilości posiadanych ziem, jakości gleby oraz umiejętności gospodarowania.

W latach dwudziestych obowiązek edukacji powoli wyrównywał różnice cywilizacyjne pomiędzy poszczególnymi częściami kraju. W 1921 roku aż 38 procent ludności wiejskiej nie potrafiło czytać, ani pisać. W ciągu 10 lat odsetek ten spadł o 7 procent.

Obraz
© Źródło: [Guy Jones / YouTube](https://youtu.be/A_HeYFC9o7I)

W pierwszych latach po wojnie powszechnie brakowało żywności, a co za tym idzie, miała ona wysokie ceny. Rolnicy nie byli w stanie utrzymać rodzin ze sprzedaży plonów. Nieurodzaj, zacofanie cywilizacyjne i kryzys gospodarczy doprowadziły do ograniczenia spożycia własnego i rodziny, innymi słowy - panował głód. Środków brakowało również na produkty przemysłowe - dzieci często chodziły bez butów, co możemy zobaczyć na filmie. Z tego okresu pochodzi określenie "dzielić zapałkę na czworo". Wychodzenie z kryzysu nastąpiło dopiero jesienią 1935 roku, jednak na wsi wciąż postępowało ono zdecydowanie wolniej, niż w mieście.

Film pochodzi z kolekcji "The EYE" - muzeum filmu w Amsterdamie.

Więcej historii na zdjęciach:

[h4][url=https://slack-redir.net/link?url=https%3A%2F%2Fwww.research.net%2Fr%2FKT98DX9] Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym?[/url][/h4]

Zobacz też: Cybersejf – jak stworzyć bezpieczne hasło?
Źródło artykułu:WP Fotoblogia