Zobacz, jak wykonać "Focus Stacking" przy użyciu mikroskopu

Zobacz, jak wykonać "Focus Stacking" przy użyciu mikroskopu

Zobacz, jak wykonać "Focus Stacking" przy użyciu mikroskopu
Monika Homan
23.05.2018 11:24, aktualizacja: 23.05.2018 13:55

Fotografowanie z użyciem mikroskopu pozwala uzyskać zdumiewające efekty. Jednak głębia ostrości w takim przypadku jest bardzo mała. Z pomocą przychodzi technika Focus Stackingu, czyli łączenia obrazów z przesunięciem punktu ostrości. Jak wykonać takie zdjęcie dowiemy się z filmu na kanale The Thought Emporium

Fokus Stacking to technika, pozwalająca na zwiększenie głębi ostrości fotografowanych przedmiotów. Zwykle wykorzystuje się ją przy fotografii makro, kiedy głębia ostrości, wynikająca z długiej ogniskowej i małej odległości od fotografowanego obiektu, jest bardzo mała. Sposób na stworzenie takiego zdjęcia nie jest szczególnie skomplikowany – wystarczy zrobić serię zdjęć, na których ostrość ustawiana jest pomiędzy skrajnymi punktami obiektu i połączyć je w całość.

Focus Stacking: The Secret to Beautiful Photos

Na kanale The Thought Emporium pojawił się film, z którego dowiecie się, jak zrobić takie zdjęcie przy użyciu mikroskopu. Do zamocowania aparatu na mikroskopie potrzebny jest specjalny adapter, który można bez problemu kupić w sklepach optycznych. Jego cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Obraz
© © The Thought Emporium / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=3wfI_rEGyDw)

Następnie trzeba wykonać zdjęcia. Zaczynając od skrajnej części, przesuwamy pole ostrości, tak by uzyskać przekrój przez cały fotografowany obiekt. Wykonane zdjęcia otwieramy w Photoshopie na osobnych warstwach. Następnie wybieramy opcję edycja > auto wyrównanie warstw i wybierając "auto" klikamy ok. I gotowe!

Obraz
© © The Thought Emporium / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=3wfI_rEGyDw)

Technik wykonywania zdjęć przy Fokus Stackingu jest kilka. Możecie ustawić aparat nieruchomo na statywie i poruszać obiektem w płaszczyźnie ostrości. Możecie zrobić odwrotnie - ustawić obiekt nieruchomo i poruszać aparatem.

Możecie też ustawić obiekt i aparat nieruchomo, zmieniając tylko pole ostrości. Jeśli chcecie wykorzystać mikroskop, możliwa jest tylko trzecia opcja. W przypadku dwóch pozostałych bardzo ważne jest, aby nie zmieniać perspektywy podczas poruszania obiektem lub aparatem, dlatego wymagają one dużego skupienia.

Istnieją też programy, stworzone z myślą o Fokus Stackingu, takie jak Zerene Stacker czy Helicon Fokus. Oba programy są dostępne w 30-dniowej wersji testowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)