Zobacz, jakie znaczenie podczas filmowania ma liczba klatek na sekundę

Zobacz, jakie znaczenie podczas filmowania ma liczba klatek na sekundę

Zobacz, jakie znaczenie podczas filmowania ma liczba klatek na sekundę
Monika Homan
07.09.2018 12:59, aktualizacja: 26.07.2022 17:52

Odpowiedni klatkaż, czyli liczba klatek na sekundę, jest jednym z podstawowych czynników decydujących o tym, czy nasz film będzie udany. W czasach coraz szybciej rozwijającej się technologii, standardy ciągle się zmieniają, a filmowcy i odbiorcy mają coraz większe wymagania.

Klatkaż to nic innego, niż liczba pojedynczych klatek nagranych lub wyświetlanych podczas jednej sekundy. Przy odpowiedniej ich liczbie mamy wrażenie płynnego ruchu. Europejskim standardem klatkażu dla telewizji jest PAL, czyli 25 kl./s, natomiast w USA i Azji obowiązuje system NTSC, czyli 30 kl/s. Filmy kinowe odtwarzane są w 24 kl./s.

Już powyżej 18 kl./s ludzki mózg nie jest w stanie oddzielić poszczególnych klatek i obraz widziany jest jako płynny ruch. Dzisiejsze kamery umożliwiają nagrywanie w tysiącach klatek na sekundę. Zwiększony klatkaż wykorzystuje się zwykle do nagrywania filmów, które później odtwarzane są w zwolnionym tempie.

Żeby móc płynnie pokazać spowolniony obraz, potrzebna jest duża liczba klatek na sekundę - im więcej ich nagramy tym bardziej będziemy mogli spowolnić odtwarzanie filmu, zachowując płynność obrazu. Różnicę w możliwościach spowalniania obrazu doskonalę widać na filmiku opublikowanym przez Chrisa Vanderschaafa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)