Zobacz ruch powietrza. Potrzebujesz tylko aparatu i Photoshopa
Powietrze, choć nie widzimy tego gołym okiem, znajduje się w ciągłym ruchu. Czasem możemy zauważyć falowanie powietrza wywołane źródłem ciepła. Dowiedz się, jak zarejestrować to zjawisko przy użyciu zwykłego aparatu.
11.01.2019 | aktual.: 26.07.2022 15:59
Wydawać by się mogło, że ciepła nie można zobaczyć. Poza kamerami termowizyjnymi zarejestrowanie ciepła na obrazie wydaje się być niewykonalne. Każdy z nas jednak widział, jak powietrze faluje nad rozgrzanym asfaltem albo odpaloną świeczką.
Kelly Hoffer w swoim filmie wyjaśnia, co trzeba zrobić, żeby za pomocą zwykłego aparatu i Photoshopa zarejestrować ciepło. Wykorzystuje on technikę tak zwanego obrazowania smugowego. Ta sama technika pozwala również na zarejestrowanie fal uderzeniowych jakie powstają podczas lotu odrzutowca, a nawet fal dźwiękowych.
W klasycznej metodzie obrazowania smugowego, zwanego techniką Schlierena, wykorzystuje się punktowe źródło światła, wklęsłe paraboliczne zwierciadło oraz żyletkę ustawioną w miejscu ogniskowania lustra. W przystępny sposób zasadę działania wyjaśnia Huyen Pham na kanale "emce”. Jeśli jednak nie macie do dyspozycji odpowiedniego zwierciadła możecie zarejestrować ruch powietrza bez niego, dzięki metodzie, którą prezentuje Kelly Hoffer.
Jak zobaczyć niewidzialne?
Jego sposób na obrazowanie ruchu powietrza wykorzystuje różnice między cyfrowymi obrazami. Na szczegółowym, dobrze oświetlonym tle (na przykład z filcu), rejestruje obraz, na którym później w Photoshopie ujawnią się ruchy powietrza. Najpierw robi zdjęcie tła bez źródła ciepła, a następnie ustawiając je pomiędzy aparatem, a tłem rejestruje obraz. Ostrość powinna być ustawiona na tło, a plik zapisany w formacie RAW - ze względu na małe różnice w obrazie kompresja pliku JPG może zepsuć efekt.
How to use Photoshop to see SHOCK WAVES and HEAT -TheoryOfCuriosity
Zdjęcie tła ustawcie na dolnej warstwie w Photoshopie, a obraz ze źródłem ciepła na warstwie nad nim w trybie mieszania "Różnica”. To, co musicie jeszcze zrobić, żeby obraz był wyraźny, to utworzyć nową warstwę dopasowania "krzywe” i znacznie rozjaśnić zdjęcie. Smugi ciepłego powietrza pokażą się na zdjęciu. Dzięki tej technice zobaczycie to, czego nie widać gołym okiem ,nie tylko efekt ogrzania powietrza, ale również fale dźwiękowe. Rozprzestrzeniają się one bardzo szybko, dlatego trudno je uchwycić.