Z jakich pierwiastków składa się fotografia?

Z jakich pierwiastków składa się fotografia?

Fot. The Sixteenth Risk Taken / Flickr
Fot. The Sixteenth Risk Taken / Flickr
Kamila Dworniczak
07.12.2010 08:00, aktualizacja: 01.08.2022 15:00

Co łączy fotografię z chemią? Zdawałoby się, że nic. Niektórzy mają jednak inne zdanie. Rzućmy okiem na fotograficzną tablicę Mendelejewa.

Redaktorzy z Photo Weekly Online postanowili zafundować miłośnikom fotografii małą niespodziankę. Przerobili znaną dobrze z lekcji chemii tablicę Mendelejewa i zamiast pierwiastków umieścili w niej... terminy fotograficzne. Mamy tu pojęcia zaczerpnięte zarówno z historii fotografii (np. pinhole, negative, print), jak i te bardziej współczesne (np. auto focus, pixels, raw). Wszystko to w oprawie graficznej doskonale imitującej chemiczny pierwowzór.

Pierwiastki fotografii
Pierwiastki fotografii

Przyznam, że mnie ? jako osobie, która z chemią zawsze była trochę na bakier ? ta fotograficzna wersja bardzo przypadła do gustu. Jednak kiedy myślę o fotografii w ogóle, muszę przyznać, że nie można całkiem wyraźnie oddzielić jej od chemicznej tematyki

W końcu przez kilka lat ? dopóki tradycyjnej ciemni nie zastąpiła jej wersja cyfrowa ? każdy fotograf był równocześnie świetnym chemikiem. A raczej: musiał nim być. Bez tego nie dałby sobie rady ze skomplikowanym procesem wywoływania i utrwalania odbitek.

Tym bardziej chylę czoła przed tymi spośród fotografujących, którzy wciąż zadają sobie trud eksperymentowania z tradycyjną fotografią (męczą swoje stare Zenity, Leiki lub Rolleiflexy) albo dawnymi technikami. Dla nich internetowy żarcik w postaci alternatywnej wersji tablicy Mendelejewa nie jest chyba aż tak abstrakcyjny.

Fotograf prasowy przy pracy w ciemni - 1937 rok
Fotograf prasowy przy pracy w ciemni - 1937 rok

Tablicę Mendelejewa w wersji foto można ściągnąć ze strony photoweeklyonline.com w formacie pdf, a potem... wydrukować i powiesić na ścianie.

Źródło: PetaPixel

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)